reklama top

Jízdenka v aplikaci Lítačka pomůže revizorům i cestujícím. Bude platná o minutu dříve, tvrdí náměstek Hřib.

Jízdenka v aplikaci Lítačka je nyní platná 2 minuty po aktivaci. Tuto dobu ale město plánuje zkrátit na jednu minutu. „Díky tomu umožníme cestujícím mít platnou jízdenku jen v krátkém předstihu před nástupem do vozidla nebo placeného prostoru metra. Zároveň pořád zůstane minimální ochranná lhůta, aby si černí pasažéři nemohli aktivovat jízdenku až ve chvíli, kdy vidí revizora,“ tvrdí náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.

Změnu navíc ještě musí schválit i Středočeský kraj, kde rozhodují o nastavení tarifu a přepravních podmínkách.

Minuta je málo
Ačkoli si Hřib myslí, že to cestujícím zlepší komfort, přesto se dočkal od lidí pochybnosti. Na Facebooku novinku komentují s tím, že minuta je stejně málo, protože město nemůže garantovat dodržování jízdních řádů. „Proč se prostě jízdenka neaktivuje na nějaký QR kód přímo v buse? Odpady by věcné dohady o aktivačním čase atd. Každý cestující by měl stejné podmínky (buď strojek nebo QR kód) a nikdo by se nemohl vymlouvat. V čem přesně je problém?“ píše Hřibovi Petr Brož.

Podle Helena Trink je časová prodleva je na nic, když tramvaj nejede na čas. „Což se obzvlášť u časně ranních spojů nebo na objízdných trasách stává,“ píše Hřibovi Trink.

Jan Zýka navrhuje: Pokud existuje ochranná lhůta pro aktivaci jízdenky, ať existuje podobná ochrana i při zpoždění spoje. „Pokud koupím jízdenku na 30 minut a spoj nabere během jízdy 5 nebo víc minut zpoždění, za to taky cestující nemůže. Polohová data všech vozidel jsou k dispozici včetně údaje o zpoždění, tak by to snad nemusel být takový problém,“ doplňuje Zýka.

-an-

reklama bottom