reklama top
prahazijehudbou 728x90

Tohle by mohl být významný posun ve vymáhání pravidel pro parkování. Tato monitorovací vozidla budou moci kontrolovat třeba parkování v místech, kam monitorovací auto firmy Eltodo nezajede.

Praha před rokem a půl vyhlásila tendr na monitoring zaparkovaných aut. O to se zatím stará firma Eltodo. Zajímavé bylo, že do požadavků Praha doplnila, že chce mít přehled také o stavu silnic. A samozřejmě cena. Všechno se propojilo.

Monitoring zřejmě bude provozovat český startup Iterait. Nově bude monitoring využit i pro sběr dat mimo zóny placeného stání a pro získávání informací o stavu ulic nebo chodníků.

„Dnes se v Praze monitoruje dodržování pravidel parkování pouze v zónách placeného stání. Hledali jsme společnost, která bude schopná zajistit nejenom dohled nad parkováním v zónách, ale umožní technologii využít i ke komplexnímu monitoringu silnic a jejich stavu. Například kontrolu svislého a vodorovného dopravního značení, výtluků i dalších závad na komunikacích a parkování mimo vyznačená místa v zónách placeného stání i mimo povolené stání,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

V tendru byli čtyři uchazeči. Vedle firmy Eltodo, které dnes monitorovací vozy pro Prahu provozuje, také T-Mobile a polsko-německá firma DCX Innovations.

Praha v testu zadala komplexní prověření možnosti technologie, zejména kvality rozpoznávání registračních značek, přesnost lokalizace a zpracování podkladů k prokázání přestupku. Celý proces současně sledoval dron pro přesné zachycení situace na ulici a pozice monitorovaných vozidel.

Podle TSK Iteriat nabídl technologii, která dosahovala nejlepších kvalitativních výsledků i nejnižší cenu 200 milionů korun za 4 roky. Nabídky od dalších účastníků výběrového řízení byly v rozmezí 400-600 milionů korun.

Za startupem stojí trojice matfyzáků Adam Blažek, Petr Bělohlávek a Filip Matzner, kteří svou firmu založili v roce 2018. Dnes už mají v týmu dalších deset lidí. Všechny jejich produkty nebo projekty spojuje jedno – umělá inteligence.

Více o jejich firmě v článku serveru CzechCrunch.cz Český startup Iterait vytěžuje na maximum umělou inteligenci a teď na její vývoj nabírá 55 milionů korun.

Praha tak chce více kontrolovat špatné parkování aut. Stává se, že auta parkují pro chodce v nebezpečných místech. Víme třeba o jednom případu řidiče, který pravidelně využívá „speciální parkovací box“ na libeňské ulici Vosmíkových. Kritici monitoringu parkování prostřednictvím „šmírovacích autíček“ tvrdí, že Praha by měla nejdříve vyřešit možnost parkování místních obyvatel a také zásobovacích vozů. Statistiky jsou ale neúprosná – do města přijíždí mnohem více aut, než na jaké je město připraveno. A to i s ohledem na to, že ve městě vznikají nové developerské projekty.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90