reklama top
prahazijehudbou 728x90

V březnu jsme psali o tom, že špatně parkující auta bude odhalovat umělá inteligence. Tendr na zajišťování kontroly vyhrál český startup Iterait. Nově bude monitoring využit i pro sběr dat mimo zóny placeného stání a pro získávání informací o stavu ulic nebo chodníků. Právě v této souvislosti se už nyní mluví o další službě, která se v Praze chystá.

Deník Metro ve svém článku Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo přinesl zprávu, že snímání situace v ulicích bude i pod dohledem popelářů nebo kurýrů, jejichž auta budou vybavena přenositelným systémem zahrnujícím kamerové a polohové senzory. S novým projektem přichází městská firma Operátor ICT.

Podle popelářů, záchranářů či hasičů jde o přelomový nástroj, který by mohl usnadnit život při průjezdu metropolí sanitkám nebo kukabusům.

„Přínos projektu vidíme v tom, že pomocí chytré technologie nainstalované na vozech, které již pravidelně jezdí v pražských ulicích, získáme celou škálu dat. Řeč je i o těch, které jezdí i mimo zóny placeného stání,“ říká pro deník Metro ředitel městské firmy Tomáš Barczi s tím, že chce jeho tým data následně sdílet tak, aby k nim měly přístup i další městské společnosti.

Připomeňme, že město si od monitorovací služby Iterait slibuje lepší kontrolu špatného parkování aut. Stává se, že auta parkují pro chodce v nebezpečných místech. Víme třeba o jednom případu řidiče, který pravidelně využívá „speciální parkovací box“ na libeňské ulici Vosmíkových. Kritici monitoringu parkování prostřednictvím „šmírovacích autíček“ tvrdí, že Praha by měla nejdříve vyřešit možnost parkování místních obyvatel a také zásobovacích vozů. Statistiky jsou ale neúprosná – do města přijíždí mnohem více aut, než na jaké je město připraveno. A to i s ohledem na to, že ve městě vznikají nové developerské projekty.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90