reklama top
prahazijehudbou 728x90

Město zakáže požívání alkoholických nápojů na dalších veřejných prostranstvích. Na základě návrhů městských částí byla především aktualizována místa, na nichž je konzumace alkoholických nápojů zakázána. Nově se bude jednat celkem o 1 056 míst. Vyhláška ještě putuje na Zastupitelstvo hl. m. Prahy, s velkou pravděpodobností bude schválena. V platnost vstoupí 1. července 2022.

„Po lockdownech způsobených pandemií koronaviru se do Prahy opět vracejí turisté a s tím vznikají i některé problémy s pořádkem zejména v ulicích v širším centru města. Návrhem nové vyhlášky tak reagujeme na některé změny v posledních letech a aktualizujeme prioritní potřeby. Praha rozhodně nikomu nezakazuje, aby si poseděl s přáteli třeba u piva nebo vína, pouze se snažíme předcházet možným problémům spojeným s pitím alkoholu na veřejných prostranstvích města. Cílem je především co nejvíce ochránit obyvatele před hlukem a nepořádkem v jejich okolí,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček. Tento dokument má rozvázat ruce policii, aby mohla účinně na nepořádek reagovat. Do této doby si ze strážníků opilí turisté dělali spíše jen legraci. Pokuty v řádech stovek korun jim za tu legraci stály. Praha si v minulých letech vysloužila nálepku „nejlevnější nálevna v Evropě“.

Praha problémy vznikající v souvislosti s konzumací alkoholu na některých veřejně přístupných místech hlavního města řeší dlouhodobě. Obvykle se jedná o prostranství, kde lidé pod vlivem alkoholu opakovaně znečišťují okolí a chovají se často hlučně, čímž obtěžují ostatní obyvatele i návštěvníky hlavního města. Velkým problémem jsou také byty pronajímané přes platformu Airbnb.

V rámci řešení této situace vznikla už v roce 2008 obecně závazná vyhláška hl. m. Prahy č. 12/2008 Sb. hl. m. Prahy, kterou se zakazuje požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Tento předpis byl následně novelizován v letech 2010 a 2013.

Novinkou vyhlášky je také časové omezení platnosti zákazu, kdy například na pražských náplavkách zákaz platí jen v době od půlnoci do 9:00 hodin ráno. Zákaz se nově také nebude vztahovat jen na samotné pití alkoholu, ale i na pohybování se na veřejném místě s otevřenou lahví nebo jinou nádobou s alkoholem.

„Pražské náplavky jsou místem, které dlouhodobě slouží jako kulturní a volnočasová zóna hlavního města. Zároveň je však nutné zachovat klid pro místní obyvatele městských částí Praha 5 a Praha 2. Proto jim také novou vyhláškou a omezením pití alkoholu na náplavkách po půlnoci vycházíme vstříc, neboť právě v nočních hodinách jsou hlukem nevíce postiženi. Přitom podniky na náplavce už nyní končí provoz o půlnoci a venkovní prostory dokonce zavírají ve 22 hodin hodin, tudíž běžní návštěvníci náplavek by novou vyhláškou neměli být výrazně omezeni. Společenský život tak bude do půlnoci zachován a následně, v nočních hodinách, bychom byli rádi, kdyby byla možnost většího klidu pro místní obyvatele,“ vysvětluje radní pro oblast majetku Jan Chabr.

Největší problémy jsou v Dlouhé a přilehlých ulicích, například V Kolkovně nebo Kozí, kde se nachází nejvíce klubů, a kde v noci lidé vycházejí z těchto podniků nejčastěji.

Zákazy se potýkají i s kritikou. Někteří lidé upozorňují, že není možné vyhánět turisty, kteří v klidu popíjejí víno. Na stole by tedy mohly být další regulace. Třeba udělování licencí podnikům. Získali ti gastropodnikatelé, kteří si kolem své provozovny udrží klid.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90