reklama top
prahazijehudbou 728x90

Stejně jako mnoho příběhů, na které nás upozorní obyvatelé Prahy, pečlivě sledujeme. Třeba tenhle. Na sociálních sítích se koncem března rozjela kritika kvůli prořezům stromů na náplavce pod Smetanovým nábřežím. V místech, kde už několik let hnízdí párek labutí. Úřady i správce náplavek ujišťoval, že se o rušení nejedná, i když kousek od hnízda po odstranění starých větví hučela štěpovačka, o několik dnů později pak sbíječka. Všechno je v pořádku!

„Chudinky labutě! U hnízda jim hučí stroje. Nemají klid. Viděli jsme, jak hnízdo opouštějí a nechávají v nich svá vejce. To se nepodaří! Je to šlendrián!“ Tak lamentovali místní obyvatelé, když komentovali situaci na náplavce, kde už několik let na jaře pravidelně hnízdí labutě.

Co se tam děje? Ptali jsme se začátkem dubna Odboru životního prostředí hlavního města Prahy. „Nic. Dle informací které máme k dispozici již žádné další práce probíhat nebudou. Upozorňujeme, že ne každé rušení ptáků je porušením zákona,“ napsal vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Ivan Bednář.

Sbíječka byla dostatečně daleko od hnízda
Ve sbíječce a nadměrnému pohybu dělníků tehdy neviděl problém ani správce náplavek. „V okolí hnízda zůstanou i ořezané větve ze stromů, tak aby nedošlo k rušení labutě. Větve budou odstraněny až po opuštění hnízda,“ byl o dost sdílnější Dušan Sahula z firmy Trade Centre Praha, která má pražské náplavky pod palcem. Podle něj ani nedošlo k samotnému přesunutí hnízda, jak se lidé domnívali.

Došlo k rekultivaci travnaté části a k odbornému ošetření stromů, tedy k zdravotním sesazovacím řezům. Sahula nabídl k uvedeným pracím odborný posudek včetně pořízených fotografií. Připomněl také, že prostor náplavky je od hnízda jasně oddělen. A sbíječka byla jen na jeden den použita k rozbití 4 kusů betonových skruží.

„Jsme si plně vědomi nutnosti ochrany přírody a respektujeme místo v přírodní části poloostrova nejen pro labutě, ale i nutrie Všechny práce jsme plánovali a realizovali tak, aby dopady na přírodu byli co nejmenší,“ komentoval Sahula koncem března možné podezření porušení zákona 114/1992sb na ochranu přírody.

Labutí mrzáci kvůli rohlíkům! Přineste jim raději zbytky zeleniny
Čas od času jsme labutě kontrolovali. V jednu chvíli jsme zjistili, že dvě vejce při teplotách pod deset stupňů jsou na kraji hnízda a prší na ně. Třetí bylo pod samicí. Labuť v jednu chvíli opustila hnízdo úplně.

Všechny obavy nakonec zažehnal dnešní pohled na Vltavu. Labutí samičku na Vltavě pronásledovalo sice jedno mládě, ale další čtyři se vezla pod křídlem. To je dobrá zpráva! Tak doufáme, že na dobré zprávě nic nezmění ani otevření baru Čapadlo. Prosíme! Nekrmte je pečivem! Je jedno v jakém stavu je. Podle ornitologů totiž mláďatům hrozí nedostatek živin, které potřebují ke správnému vývinu. Z takových ptáků mohou vyrůst nelétající mrzáci. Psali jsme například v článku Labuť bez křídla. Nekrmte je rohlíky! O nevhodném jednání některých lidí jsme psali také v článku Dodávka přijela a vysypala k labutím několik popelnic s pečivem. Raději jim přineste odřezky zeleniny, třeba listy květáku nebo zbytky hlávkového nebo ledového salátu. Díky!

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90