reklama top
prahazijehudbou 728x90

Když děti vystupovaly z této prolézačky měly roztrhané gatě, někdy i potlučená kolena. Puberťáci si tady dali svoje první cigáro nebo pusu svým spolužačkám. To byl legendární Sputnik, který od roku 1960 do roku 2009 děti bavil ve Stromovce (dnes u restaurace Vozovna Stromovka nedaleko Planetária). Dnes stojí v soukromé zahradě jedné pražské vily v Praze 6.


Jak tvrdí majitel, nebýt jeho, tak kultovní herní prvek skončí na šrotišti. „Kdybych si ho tenkrát neodvezl, město by ho zlikvidovalo,“ řekl v roce 2018 pro deník Právo podnikatel Rudolf Břínek, který je mimo jiné sběratelem uměleckých kousků. Prolézačku Sputnik, jejímž autorem byl uznávaný sochař Zdeněk Němeček, získal v roce 2009 od města za odvoz.

Podle Břínka mělo město posudky, že prolézačka nesplňuje evropské normy pro dětské herní prvky, proto nemohla být dále využívána na veřejném dětském hřišti. „Prolézačka byla dlouhou dobu obalena armovacím drátem. Stal se na ní také incident, že se do toho zaklínil malý kluk,“ popisuje s tím, že když zjistil, že se chce město Sputniku zbavit, projevil o něj zájem. Město mu vyšlo vstříc.

Ačkoli stěhování prolézačky ze Stromovky, kde byla od roku 1960, provázely protesty, nakonec si své místo na zahradě vily v ulici Na Babě vybojovala. „Náklady na převoz byly velké. Jde o železobetonovou konstrukci, která váží přes pět tun,“ vykládá Břínek. Jedinečnou, tři metry vysokou atrakci, při jejímž návrhu se nechal Němeček zřejmě inspirovat vypuštěním první umělé družice, sovětského Sputniku 1, do vesmíru v roce 1957, naložil až teprve třetí jeřáb s nosností 15 tun.

Při renovaci prolézačky spolupracoval Rudolf Břínek také s rodinou sochaře Němečka. „Manželka i jeho dcera mi poskytly staré fotografie a návrhy. V kontaktu jsme doposud,“ dodává. Sputnik tak dostal nový nátěr. A dál slouží jako originální prolézačka pro děti majitele.

Originální kousek se tak ukrývá na zahradě jedné z mnoha unikátních funkcionalistických vil v kolonii Baba. Zjistit další překvapivá fakta a tajemství této jedinečné osady je možné i při komentovaných procházkách. My už taky několik procházek v rámci #špacírpoPraze na jaře 2021 chystáme. ?
Zdroj: Právo, Suchdolské noviny

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90