reklama top
prahazijehudbou 728x90

Máme tu další tip, kam se vydat! V rámci inciativy Špacír po Praze se můžete podívat sem – nad Troju!

Naše cesta začíná od tramvajové zastávky Hercovka. Z Kobylis to vezměte pěkně ulicí Na Šutce až k ulici K sadu. Kolem tenisových kurtů přes třešňovku (bohužel i kolem míst, kde našli zavražděnou dívku Aničku J.) až sem na tuhle parádní vyhlídku. Jedná se o chráněné území a uvidíte odsud na Troju, Pražský hrad nebo Dejvice. Odsud můžete vidět i vilu, kterou koupil básník a spisovatel Svatopluk Čech. Užíval ji až do své smrti roku 1908 jako letní byt.

Havránka je zaniklá viniční usedlost v Troji (ulice Pod Havránkou). Původně zde býval poddanský grunt, jehož držitelem byl Martin Havránek. Roku 1605 grunt od Havránka koupil na císařský rozkaz prezident královské komory Štěpán Jiří ze Šternberka (1570–1625), postoupil jej darem Alžbětě z Lobkovic a zároveň byli Havránek s manželkou Zuzanou propuštění z poddanství. Na pozemcích gruntu byly postupně zakládány vinice. Dvě menší vinice obklopovaly ze západu a z východu také usedlost, stavbu na půdorysu písmene Z umístěnou v klínu mezi potoky, z nichž potok na východní straně vytékal z oblasti Haltýře a Pusté vinice.

Roku 1892 byla přibližně 20 metrů jižně od původního dvora postavena novorenesanční vila se dvěma štíty a bohatou fasádou a usedlost byla poté zbořena. Roku 1903 vilu koupil básník a spisovatel Svatopluk Čech, který ji užíval až do své smrti roku 1908 jako letní byt. Stará vinice Havránka zanikla v 1. polovině 20. století.

Bohužel v blízkosti pusté vinice, která je dnes přírodní památkou stojí chátrající dům, který patří Mileně Dubské a Petru Dvořákovi, pozemek ale patří firmě Troja Hills a.s., kterou vlastní bohatý architekt Petr Kolář. Ten má za sebou také stavby v exotických koutech. Například pro bývalého spolumajitele PPF Jiřího Šmejce postavil například velký luxusní resort na jednom ostrově na Maledivách.

Více se můžete dozvědět na komentovaných špacírech našich přátel z iniciativy Špacír po Praze, kterou snad na jaře budou moct pro zájemce o netradiční místa v Praze organizovat.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90