reklama top
prahazijehudbou 728x90

Na obloze ale nečekejte kometu. Tu nad Betlém nakreslil až italský malíř Giotto di Bondone začátkem 14. století. Dnes víme, že Betlémskou hvězdou kometa nebyla. Pravděpodobně to nebyla ani supernova v únoru roku 4 před naším letopočtem a ani Venuše jako třetí nejjasnější těleso na obloze.

Z hlediska samotného astronomického úkazu a symboliky to s největší pravděpodobností byla třikrát po sobě se opakující konjunkce Jupitera a Saturnu v roce 7 před naším letopočtem.

S tímto vysvětlením Betlémské hvězdy přišel před více než čtyřmi stoletími Johannes Kepler. Taková série konjunkcí je velmi vzácná. Planety Jupiter a Saturn se díky perspektivě tehdy jevily po celý rok velmi blízko sebe a navíc v souhvězdí Ryb. Ryby jsou souhvězdím Židů, Saturn židovskou „hvězdou“ a Jupiter zase královskou. Matouš popisuje Betlémskou hvězdu jako „hvězdu na východě“, což této symbolice nahrává ještě víc a také odpovídá viditelnosti planet zejména v první půlce roku 7 před naším letopočtem. Obě planety jsou velmi jasné, zejména Jupiter.

 

A co to má společného s rokem 2020? Největší planety Sluneční soustavy – Jupiter a Saturn – můžeme na obloze dobře pozorovat už od léta. A všimli jste si? Postupně se k sobě na obloze přibližují, den za dnem. Nyní se nacházejí zvečera nad jihozápadem. Jupiter je vpravo a je jasnější.

Předehrou úkazu staletí bude setkání Měsíce s planetami Jupiter a Saturn ve večerních hodinách 16. a 17. prosince. To už planety budou velmi blízko sebe. A hned v první den astronomické zimy se to stane.

Samotná Betlémská hvězda rozehraje svoje unikátní divadlo v pondělí 21. prosince 2020. Astrologové zájemcům doporučují najít si nerušený výhled na jihozápadní obzor, bez jakýchkoliv překážek. Nejlépe bude vidět dalekohledem. Planety Jupiter a Saturn najdeme ten den za soumraku, okolo 17. hodiny, nízko nad jihozápadním obzorem ve velmi těsné blízkosti.

Takto těsná konjunkce obou planetárních obrů nastala naposledy 16. července 1623 (to ale nebyla vidět pro přílišnou blízkost Slunci) a znovu se podobného pohledu dočkáme až 15. března 2080.

Půjde tak o úkaz nikoliv století, ale staletí. Navíc letos o Vánocích. Vzpomeňte si pak na Betlémskou hvězdu. Ta letošní bude vlastně jen třetinová (v roce mínus 7 to byly tři konjunkce za sebou), zato bude ještě těsnější než tehdy.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90