reklama top
prahazijehudbou 728x90

Byla to velká událost. Včera došlo k demontáží ikonického viaduktu v Holešovicích. Ten tu sloužil 130 let.

Byl důležitou součástí pražské dopravy. Ačkoli byl v roce 1891 postaven v rámci Jubilejní zemské výstavy jako ukázka zručnosti a technologického vývoje, sloužil několik let pro vlaky vezoucí uhlí z Kladna. V jeho historii se pak objevila i doprava cestujících. Krásný kousek, kterého si cení i památkáři dosloužil. V sobotu jeho role pro vlaky skončila.

Desítky lidí se přišly podívat na demontáž unikátní dopravní stavby, kterých v Praze už není moc. Dá se zařadit k Výtoňskému mostu nebo Radlické lávce, která vede nad smíchovským nádražím.

Viadukt se stane součástí připravovaného železničního muzea, které do roku 2028 vznikne nedaleko Masarykova nádraží. To bude mít pod palcem Národní technické muzeum (NTM).

„NTM se rozhodlo využít neopakovatelné příležitosti k získání tohoto typického příkladu drážního stavitelství přelomu 19. a 20. století. Příhradové nýtované konstrukce byly ve své době klíčovým stavebním prvkem mostních konstrukcí a jejich kvalitu prověřila desetiletí provozu po celém území dnešní České republiky. Konkrétně tento most sloužil železniční dopravě přes 130 let,“ říká mluvčí NTM Adam Dušek.

Jedná se o unikátního svědka Jubilejní zemské výstavy v Praze na Výstavišti v roce 1891, kvůli jejímuž konání byl zbudován, a která měla pro česku techniku a průmysl značný symbolický význam. Provozně pak nelze opomenout, že ležel na dopravně vytížené a důležité železniční trati původní Buštěhradské dráhy, která se z primárně uhelné dráhy později stala klíčovou spojnicí mezi okresy Kladno, Praha-západ a hlavním městem, kterou využívají denně tisíce dojíždějících. Bez důležitosti není ani přímé spojení Buštěhradské dráhy s nejstarším pražským nádražím, kde NTM připravuje Muzeum železnice a elektrotechniky.

Areál se nachází v  prostorách nejstaršího nádraží Praze, v památkově chráněných objektech bývalých dílen Masarykova nádraží. Podle informací z médií čeká viadukt na renovaci a v roce 2028 bude dominantou nového muzea. V plánu je ho zavěsit do výšky několika metrů.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90