reklama top

Rekonstrukce ikonického divadla Spirála na pražském Výstavišti pokročila do další fáze. Původně panoramatické kruhové kino (později přestavěné na divadlo) se promění v multifunkční prostor Nová Spirála, který nabídne nejen samotný kruhový sál s unikátním otočným jevištěm a sezením pro více než 750 diváků, ale také přidaný sál pro menší hudební, divadelní nebo taneční vystoupení. Celkově budou práce stát přibližně 200 milionů korun.

Lepší statika, retenční nádrže na vodu pro zavlažování okolní zeleně, devatenáct závěsných tahových jednotek s nosností několika tun, špičková technologie i akustika. To jsou jen některé z předností, které budoucí multifunkční prostor nabídne. Nová Spirála by se veřejnosti měla otevřít již v prvním pololetí příštího roku. Kompletní renovace stojí více než 200 milionů korun.

„Divadlo Spirála, které si mnozí z nás pamatují jako dějiště legendárního muzikálu Jesus Christ Superstar, bylo značně poškozeno při povodních v roce 2002. Dlouhá léta pak chátralo a město plánovalo jeho demolici, mělo už dokonce připravený demoliční výměr. Nám se ale tento ikonický prostor podařilo doslova na poslední chvíli zachránit a zahájili jsme jeho kompletní rekonstrukci. Díky tomu bude tato skutečně unikátní stavba sloužit i dalším generacím. Věřím, že Spirála bude oblíbeným místem všech Pražanů i návštěvníků města, ať už přijdou na divadlo, muzikál, koncert, nebo konferenci,“ komentuje rekonstrukci Nové Spirály Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu. 

Obnovou divadla Spirála bude zachráněna unikátní postmoderní stavba, která v roce 1993 získala ocenění Grand Prix Obce architektů. Vnitřní kopule divadla je zároveň technickou a kulturní památkou.

Velmi špatný stav budovy vyžadoval radikální zásahy. Bylo nutné odstranit na 1 600 tun degradovaného betonu, asfaltu a dalších materiálů a současně posílit ocelovou konstrukci budovy. Pro lepší statiku bylo přidáno asi 100 tun materiálu do výztuží stávajících či úplně nových konstrukcí a bylo vybudováno patro s technickým zázemím. Celková rekonstrukce se týká také střechy včetně nové hydroizolace. Dále bylo nutné sejmout původní fasádu z kari sítí a doplnit a opravit konstrukci skládaného opláštění. Oproti původní podobě dozná Nová Spirála některých změn, kvůli požární bezpečnosti musela být například osazena nová okna. Budova totiž neodpovídala technickým a bezpečnostním normám. Rekonstrukční práce zajišťují stavební firma VW Wachal, a.s., a Gradior Tech, a.s., se specializací na divadelní techniku.

Vedle hlavní scény divadla Spirála, která i po kompletní rekonstrukci nabídne více než 750 míst k sezení, vznikla také malá scéna, která byla původně zkušebnou. Nyní tento prostor nabídne možnost vystoupení pro menší divadelní spolky, začínající hudebníky a menší kapely, různá taneční vystoupení nebo taneční večery. Díky svému variabilnímu uspořádání s možností demontáže pódia zde podle autorů projektu prakticky neexistují limity v zaměření akce.

„Areál Výstaviště Praha prochází rozsáhlými úpravami a Nová Spirála ještě více umocní naši celkovou pozici na trhu. Pro budoucí fungování Spirály jsme již nyní sestavili tým zkušených manažerů, kteří se pustili do programových příprav pro příští sezónu. Stejně jako celý areál Výstaviště nabídne i Nová Spirála vlastní bohatou programovou dramaturgii vedle multižánrových aktivit ze strany pronajímatelů. Díky unikátní otočné scéně sestavené z vnějšího a vnitřního samostatně otočného pódia a špičkové ocelové konstrukci se závěsnými tahovými jednotkami s nosností několika tun nabídneme široké spektrum kulturních, hudebních i akrobatických vystoupení v prostorách nejvyšší možné kvality,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

V Nové Spirále se mohu diváci těšit zejména na rozsáhlou divadelní nabídku – činohru, muzikály, dětská představení, operu, balet, pantomimu i další alternativní směry. Hudební produkce nabídne koncerty všech žánrů – od klasiky s velkými orchestry přes operu, jazz, folk, indie, soul až po rock, pop, elektro nebo techno. Chybět nebudou ani speciální projekty, jako například světelné show propojené s novým cirkusem, mappingem, projekcí a 3D vizualizací. Prostory budou ale určeny také k pronájmu na firemní večírky a soukromé akce různého zaměření. Hostovat zde budou sportovní, vzdělávací i charitativní aktivity.   

Divadlo Spirála vzniklo přestavbou kruhového kina v roce 1991. Svoji domovskou scénu tady našel veleúspěšný muzikál Jesus Christ Superstar, diváci sem chodili také na Evitu a na Brouky. Až do povodní v roce 2002, kdy voda zasáhla celou spodní část Výstaviště. Statika Spirály porušena nebyla, ale divadlo začalo chátrat. V roce 2017 bylo rozhodnuto o zachování stavby a její rekonstrukci.

-mag-

reklama bottom