reklama top
prahazijehudbou 728x90

Corrency. Tak se jmenuje jednorázová měna, kterou už brzy spustí první městská část. Nyní přichází fáze registrací do tohoto unikátního projektu.

Cílem projektu je podpořit jednotlivé živnostenské provozovny, posílit koupěschopnost zdejších občanů a zároveň zmapování, které zboží, služby a kde místní lidé vyhledávají. Radnice má zájem hlavně o podporu provozoven ze sítě takzvané občanské vybavenosti. Praha 1 už v pátek 8. dubna spustí registraci občanů i živnostníků a podnikatelů.

Princip Corrency spočívá v tom, že občané dostanou correntovou podporu, kterou během měsíce využijí u přihlášených místních obchodníků. Lidé si sami vyberou, koho na trhu chtějí podpořit. Polovinu částky za nákup zaplatí darovanými correnty a druhou ze svého. Peníze se v místní ekonomice rychle protočí a díky spoluúčasti lidí se jejich objem v oběhu znásobí. Potenciál obnovy místního obchodu je tak ve srovnání s jinými formami dotací mnohonásobně větší a rychlejší.

Polovinu částky za nákup zaplatíte darovanými correnty a druhou ze svého
Corrency, unikátní projekt na oživení lokální ekonomiky, byl poprvé otestován na jaře 2021 v Kyjově. Mezi více než 1 500 kyjovských občanů bylo tehdy ve formě kreditů (correntů) rozděleno 800 000 korun. Do místní ekonomiky se nakonec dostaly 2 miliony korun, když obyvatelé k jedné obdržené koruně průměrně přidali 1,2 koruny ze svého.

Právě Praha 1 má pro své obyvatele připraveno dva miliony korun, které ve formě kreditů (correntů) v hodnotě 1 000 korun rozdělí mezi dva tisíce lidí. „Ti pak budou své kredity při nákupech v provozovnách zaregistrovaných do projektu využívat tak, že pokud například bude jejich útrata činit 100 korun, 50 korun zaplatí ze svého a 50 uhradí pomocí kreditu,“ popsal radní Prahy 1 pro podporu podnikání Karel Grabein Procházka.

Projekt s názvem Corrency už dříve přivítala Hospodářská komora ČR. „Na projektu oceňujeme tři hlavní věci: za prvé nejde o čistou dotaci, ale o posílení motivace lidí k utrácení na území Prahy 1. Za druhé pokud si někdo zaslouží podporu, tak jsou to podnikatelé v Praze 1 – koronavirem nejpostiženějším regionu. A za třetí projekt poskytne dobrá data o provozovnách, které občané opravdu chtějí a které oceňují,“ vyzdvihl její viceprezident Tomáš Prouza.

Jen pro obyvatele Prahy 1, přidají se další?
Praha 1 tak reaguje na dlouhodobou nepříznivou situaci. Nejdříve podnikatele ničil covid, nyní je to Putinova válka na Ukrajině, která přináší další problémy.

„Všichni zájemci se mohou od 8. dubna registrovat na webovém registračním formuláři praha1.corrency.cz nebo přímo v Informačním centru radnice,“ vysvětlil radní Prahy 1 pro podporu podnikání Procházka. Do Corrency se mohou přihlásit občané s trvalým pobytem v Praze 1 nebo živnostníci a podnikatelé s provozovnou na území Prahy 1. Pilotní fáze projektu proběhne v období od května do konce června. Pokud se projekt osvědčí mohlo by pak být otázkou času, kdy se do tohoto projektu zapojí i další městské části.

Zájem o český nápad z celého světa. Stačit bude občanka
Autorem systému Corrency je internetový podnikatel, inovátor finančního sektoru a spoluautor první elektronické peněženky v Evropě Pepe Rafaj. Jeho spolupracovníkem je spoluzakladatel finanční společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.

První zpráva o Corrency obletěla svět. „Dostali jsme pozitivní reakce z Francie, Singapuru i Filipín. Také v Česku může vzniknout nápad, který pomůže lidem i obchodníkům na celém světě. Rádi bychom ho nabídli u nás i v Evropě,“ vysvětluje svou motivaci Pepe Rafaj, spolutvůrce projektu. „Jako první nás čeká ověřit funkčnost a efektivitu systému v Kyjově, za což vděčíme jeho starostovi Františkovi Luklovi, který do nás vložil důvěru a šel s námi do toho,“ dodal Rafaj. Podle něj systém umožňuje platbu correntem snadno. Má k ní přístup úplně každý, lidé se nemusejí obávat složitostí. K platbě jim bude stačit číslo občanského průkazu nebo kód v SMS.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90