reklama top

Metropolitní očkovací centrum má za sebou úspěšný testovací provoz. V úterý 6. dubna začne očkování naplno.

V novém velkokapacitním očkovacím místě v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě se uskutečnil v předposledním březnovém týdnu pilotní provoz. Za pět dní bylo v centru naočkováno celkem 1 170 klientů, což bylo v průměru asi 40 klientů za hodinu. Nejvíce bylo naočkovaných za jediný den 330 lidí. Projít očkovacím procesem trvá v průměru asi 10 minut v závislosti na anamnéze pacienta. Dalších 30 minut je vyhrazeno na pobyt v odpočívárně kvůli případnému výskytu nežádoucích účinků. U drtivé většiny lidí přitom nebyly pozorovány výrazné reakce na aplikaci vakcíny, pouze ve výjimečných případech očkování doprovázela únava, nevolnost či bolest v místě vpichu.

Zpětná vazba od klientů byla více než pozitivní. Nejvíce lidé oceňovali příjemné prostředí Kongresového centra Praha, tj. že nepociťovali „syndrom bílého pláště“ jako v nemocnicích a podobných místech, dále profesionální přístup personálu a rychlost odbavení.

Provoz v pilotním režimu zajišťovalo celkem 35 lidí. Lékaři a sestry, záchranáři z pražské záchranné služby, dobrovolníci z Českého červeného kříže a administrativní pracovníci. Metropolitní očkovací centrum je koncipováno tak, aby mělo škálovatelnou denní kapacitu 200 až 1 000 naočkovaných lidí s tím, že kapacita může být navýšena díky rozšíření provozu na sedm dní v týdnu až dvanáct hodin denně.

Přístup do očkovacího centra je hned u výstupu ze stanice metra Vyšehrad nebo z parkoviště u Kongresového centra Praha. Aby se v prostorách centra potkávalo v ideálním případě co nejméně lidí, jsou zde zřízeny jak jednotlivé čekárny a koridory, tak stanoviště s lékaři, kteří budou kontrolovat zdravotní stav klientů, a dále místa pro samotné očkování a archivaci jednotlivých záznamů. Současně jsou zde bezpečnostní rámy, příchozím je kontrolována teplota, je tady i speciální koridor pro lidi s handicapem. Předběžné náklady na následujících šest měsíců ze strany hlavního města se předpokládají na přibližně 9,3 milionu korun bez DPH.

reklama bottom