reklama top

Situace je vážná. Už v půlce prosince by ve zdravotních zařízeních v Praze mohlo chybět až 300 lékařů a sester. Nemocnice přes Český červený kříž žádají širokou veřejnost, ambulantní a praktické lékaře, aby se zapojili různými způsoby do pomoci přetíženým nemocnicím a dalším zdravotnickým i sociálním zařízením nejen na území metropole. Hrozí totiž, že zejména v období Vánoc, ve druhé polovině letošního prosince, už nebudou postačovat personální kapacity, které by se dostatečně postaraly o pacienty.

Pandemie koronaviru zatím nezvolňuje, nemocnice tak nadále fungují s maximálním nasazením. Nad rámec své běžné činnosti totiž musí zajišťovat i péči o covid pozitivní pacienty. Jenže kvůli dlouhodobému zatížení zdravotníků i omezeným personálním kapacitám začínají být zařízení na hranici svých možností.

Proto se Praha v rámci spolupráce s Českým červeným křížem (ČČK) připojila do výzvy směrem k laické veřejnosti. Zároveň magistrát na přímo oslovuje ambulantní a praktické lékaře, aby se ještě více zapojili do pomoci přetíženým nemocnicím, které brzy mohou přestat zvládat nápor pacientů. V nemocnicích bude chybět v druhé polovině prosince 300 zdravotníků.

Pro zájemce budou bezplatné kurzy
„Všichni víme, že největší krize nastane během vánočních svátků. Ten, kdo by chtěl pomoci, nemusí být nutně zdravotník, mimo jiné díky bezplatným kurzům základního ošetřovatelství, které pro dobrovolníky organizuje Český červený kříž. Na odděleních nemocnic mohou absolventi kurzů zastat spoustu práce a ulehčit tím přetíženým sestrám. Chtěla bych za hlavní město požádat, aby každý, kdo může, zvážil zapojení do pomoci přetíženému zdravotnictví. Procházíme zkouškou solidarity. Pevně věřím, že v ní jako společnost obstojíme,“ uvádí radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

Právě dobrovolnickou činnost pro širokou veřejnost organizuje zejména ČČK. Ten už se aktuálně kvůli závažné situaci připravuje i na nejčernější scénáře dalšího vývoje pandemie a nyní otevírá další jednodenní kurzy pro veřejnost. Na nich je možné získat ošetřovatelské dovednosti, které lze uplatnit doma při péči o své blízké, v nemocnicích nebo v nejrůznějších sociálních zařízeních. Kurzy se konají nejen v Praze, ale i v dalších českých městech a v současnosti jsou zdarma.

Po vyškolení dobrovolníci míří především do nemocnic, kde například pomáhají a odlehčují zdravotnickému personálu s péčí o nemocné pacienty na lůžku. Organizace jich už v těchto dnech vysílá desítky a další desítky se zapojují samostatně. V Praze jsou dobrovolníci ČČK aktuálně nasazeni ve čtyřech nemocnicích, zároveň pokračuje úzká spolupráce s Nemocnicí následné péče ve Vysočanech, kde budou zájemci pomáhat zajišťovat péči o covidové pacienty. ČČK očekává, že zájem o pomoc nadále poroste a bude vrcholit v době Vánoc.

Český červený kříž v Praze proškolil už dva tisíce lidí
„Apelujeme na všechny, kteří se chtějí do pomoci jakýmkoliv způsobem a bez ohledu na jejich profesi zapojit, aby se zaregistrovali do Dobrovolnických záloh Českého červeného kříže. Nevíme, jaké všechny dovednosti budou potřeba, a proto hledáme také dobrovolníky do očkovacích center a administrativy,“ zdůrazňuje Richard Smejkal, velitel Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže. Podrobné informace pro dobrovolníky jsou k dispozici na webových stránkách zvladnemeto.cervenykriz.eu.

Od roku 2020, kdy pandemie koronaviru vypukla, již Český červený kříž v Praze proškolil přes 3 tisíce dobrovolníků, v celém Česku jich pak bylo na 5 tisíc. Následně jich bylo nasazeno v nemocnicích a sociálních zařízeních více než 2 tisíce, další potom pečují o své blízké doma.

Aktuální přetlak v nemocnicích mohou v neposlední řadě pomoci mírnit i sami pacienti, kteří se nechají naočkovat u svých praktických lékařů. Neboť zejména ve větších očkovacích centrech obvykle slouží zdravotnický personál z velkých nemocnic, kde následně jejich síly chybí.

Legrace přestává být nejen v Praze a Česku, ale po celém světě. Rakousko zavedlo lockdown, přísná opatření mají ve
spolkových zemích Německa. Nová zpráva přichází z Nizozemí. Kvůli zahlcení zdravotního systému se tam chystají na takzvaný „černý kód“. To znamená, že lékaři budou na dýchací přístroje připojovat mladší ročníky.

-mag-

reklama bottom