reklama top
prahazijehudbou 728x90

Nemáme ani peníze, ani radnici ani pozemky. To říkají kritici plánu radnice Prahy 8 v souvislosti s předáním torza obří budovy na Palmovce magistrátu. Město se s Prahou 8 a stavební firmou Metrostav dohodla na tom, že ji za 550 milionů koupí. Praha 8 z této částky ale musí vrátit dluh 250 milionů, který si u Prahy udělala a také se vyrovnat s Metrostavem, kterému dluží za dodané stavební práce.

Už brzy by měl být konec kauzy kolem problematické výstavby obchodního centra Nová Palmovka. Tu si Praha 8 začala v roce 2010 stavět i pro sebe. Do jedné obří budovy se měly nastěhovat všichni její úředníci. Celé stavební dobrodružství Prahy 8 stálo 300 milionů a každý rok další miliony navíc.

Magistrát, Praha 8 a stavební firma Metrostav se dohodli na smlouvě, která vše vyřeší. Na základě schválené dohody vezme Metrostav zpět všechny podané žaloby a městská část uhradí Metrostavu částku ve výši 142 071 685 korun. Metrostav pak městské části Praha 8 vydá dokumentaci k budově, zajistí řádnou licenci a likvidaci výrobků a materiálů umístěných mimo budovu. Do konečné částky byly dále zohledněny uplatněné vady budovy a náklady na jejich odstranění, který zjištěné vady ohodnotil na částku cca 24 milionů korun. Celý proces musí ještě posvětit zastupitelstvo hlavního města Prahy. To bude na svém jednání 16. prosince řešit převzetí budovy i schválení třístranné dohody. To ale s velkou pravděpodobností dopadne dobře, protože ho zatím podporuje většina zastupitelstva magistrátu.

Kritici stavby, která měla ve finále stát přes miliardu, souhlasí s tím, že tento krok problém nejzadluženější městské části vyřeší. Praha 8 se zbaví dluhů vůči městu (dluží ještě 250 milionů) a také dalších nákladů. Třeba za loňský rok (2020) osmá městská část za hlídání areálu nebo právní služby zaplatila 18,2 milionů korun. Zároveň ale připouští velké zklamání. Praha 8 přišla nejen o stamiliony, ale také o důležité pozemky.

Kauzy Prahy 8 sleduje iniciativa 8jinak.cz a informace o velkolepém plánu výstavby Nová Palmovka je k dispozici také na stránkách MČ Prahy 8 v tiskové zprávě s titulkem Centrum Nová Palmovka: Nový začátek pro Libeň.

Kauza torza neunikla ani vtipálkům. Srandu si ze zpackané stavby dělal také Libeňský mourek. Ten navrhoval zakrýt torzo radnice a obchodního centra Nová Palmovka jako elektrárnu v Černobylu. Více v našem článku Praha 8 má za torzo radnice 250milionový škraloup. Vznikne tu sarkofág jako v Černobylu?

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90