reklama top
prahazijehudbou 728x90

Praha dnes žila kauzou „sáňkování na Petříně“. Už dole u tramvajových zastávek na Újezdě to vypadalo, že v Praze vznikl nový skiareál. Petřín se po návalu sněhu stal „pražským Aspenem!“ Přitom na Petříně jsou sportovní aktivity zakázány vyhláškou. Nikoli ale všude. Korunu tomu nasadili strážníci, kteří pravděpodobně nevěděli, že děti se sáňkami vyhánějí z míst, kde vyhláška zakazující sportování neplatí a naopak snowboardisté a lyžaři o pár hodin později si v klidu zajezdili na místech, kde neměli.

Celou kauzu „sáňkování na Petříně“ dnes ráno rozjela městská policie. Ta totiž vykázala skupinku dětí s vychovatelkami z jednoho ze svahů známého pražského kopce. Důvodem je stále platná vyhláška z roku 2001 zakazující kvůli ochraně přírody jakékoli sportovní aktivity. Poté policie domluvila i dalším, kteří tady jezdili na lyžích a na snowboardech. Kolem oběda ale na Petřín zamířili další lidé, kteří jezdili z Nebozízku kolem sochy Vítězslava Nováka rovnou ke vstupu na lanovku. „Pojď, vole! Než nás dement Hamáček vypíčí,“ povzbuzoval mladík druhého. Podle našeho zjištění na místě, si užívali hodinu bez povšimnutí policie. Paradoxem je, že partička jezdila po vyhláškou zakázaném místě, děti s vychovatelkami sáňkovali na kopci, který ale ve vyhlášce uveden není (více v článku dole).

Zásah městské policie i konání lidí komentovaly na různých facebookových stránkách stovky lidí. Ano, nebo ne, lyžovat nebo bobovat na Petříně? Byl zásah městské policie adekvátní? Příznivci zimního blbnutí na nejznámějším kopci argumentují tím, že se před mnoha lety, ještě před onou vyhláškou, se na Petříně vždycky jezdilo. Navíc v této době, kdy na hory na lyže a prkna nemůžeme, jsou kopce v našem městě jedinou možností, jak se vyřádit. A Petřín je velkým lákadlem. Má hezky příkré a dlouhé svahy s pohledem na Prahu, navíc nahoru zájemce vytáhne lanová dráha (s Lítačkou pohoda).

„Zakázat bobování na Petříně je nesmysl. Pojďme si – děti i dospělí – užít těch pár dnů v roce, kdy je v Praze pořádný sníh! Už jsme vyzvali koaličního kolegu Petra Hlubučka, ať předloží změnu vyhlášky o ochraně veřejné zeleně, která bobování zakazuje. Takhle se na Petříně sáňkovalo v roce 1952, tak ať o to nepřijdeme,“ vyzvala radní pro kulturu Hanka Třeštíková svoje kolegy. K ní se pak přidal náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Přispěchal také primátor Zdeněk Hřib, který slíbil, že město starou vyhlášku bude zabývat.

V diskuzích na facebooku odpůrci sportování na známém pražském kopci připomínají, že Petřín je unikátní místo uprostřed Prahy. A to především tím, že tu žije například roháč obecný, který je zapsán na Červeném seznamu ohrožených druhů a že Petřín patří do prestižní Natura 2000. „Jak lidi vylezou do přírody je to v poslední době jen přehlídka malosti, sobeckosti a sebestřednosti lidského druhu. Na co brát na něco na ohled, nebo k přistupovat k přírodě s respektem, na co něco chránit …Naučili jsme se řvát a hulákat „JÁ CHCI a JÁ MÁM NA TO PRÁVO“ , doplnit to výkřiky o svobodě, a mít to celé jako omluvu pro hulvátství, sobeckost, bezohlednost a pocit vlastní výjimečnosti, která jen ukazuje, jaký je člověk hloupý a nevyvinutý druh,“ napsala v diskuzi Petra Vojtíšková. „Na Petříně děcka blbnou sto let a roháč na to jako docela sere,“ napsal další diskutující Daniel Hauser. „Zajímalo by mě kolik broučích životů má na svědomí můj děda, který už jako malý kluk chodil sáňkovat na Petřín. Nechápu, jak mohl ten brouk přežít, když do roku 2001 vyhláška ještě neexistovala,“ míní Radek Radek.

V roce 2010 TV Nova napsala, že město sáňkování toleruje. Otázkou je, proč takové vyjádření nepřišlo i letos, v době, kdy Češi mají „zavřené hory“, jak v tuzemsku, tak i v cizině. Překvapily nás také zprávy z různých volnočasových serverů, které na kopce se sáněmi přímo vybízejí. Celý Petřín zařazují mezi „top destinace“, kam v Praze vyrazit na boby. Jen Kudyznudy, což je projekt České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, až dnes odpoledne svůj přehled o nejlepších kopcích zaktualizoval a Petřín ze svého seznamu zcela vyřadil.

Připomeňme, že od roku 2001 platí v hlavním městě vyhláška o ochraně zeleně, která ve vybraných částech zakazuje jízdu na kole, vstup na trávu, volné pobíhání psů, a nebo také lyžování a sáňkování. Mezi vyhláškou zmiňované lokality, kde jsou tyto aktivity zakázané, patří například Petřín, Kampa, Vojanovy sady, Františkánská zahrada a další. Kromě zimních aktivit zakazuje vyhláška v parcích rozdělávání ohňů, stanování či ježdění na kole.

Podle vyhlášky se nesmí sportovat na několika místech. Kde? Najdete zde.
Vězte, že v seznamu těchto míst chybí parcela číslo 919/1. To je právě to místo, odkud strážníci vyhnali děti s boby. Najdete ho za mostkem, který vede přes trať lanovky, nad dětským hřištěm.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90