reklama top
prahazijehudbou 728x90

Popeláři nešikové v lednu 2020 u Karlova mostu při couvání srazili zrekonstruovanou historickou lampu z roku 1881. Unikátní kandelábr, který je jedním ze tří z původního systému osvětlení Prahy, po roce a čtyřech měsících zase svítí.

Když popeláři srazili na Dražického náměstí unikátní kandelábr pochopitelně se stali terčem legrácek. Samozřejmě zazněla i parodie na slavnou scénu z filmu Vesničko má středisková, když Turek srazil kvůli závozníkovi Otíkovi Pražákovi sloupek.

Kandelábr na Dražického náměstí se čtyřmi lucernami je z dochovaných památek nejmenší. Je osazen na válcovém žulovém podstavci s kruhovou profilovanou římsou, jehož přední část je ozdobena historickým erbem města Prahy. Vlastní litinový sokl zdobí čtveřice ženských postav v antikizujícím rouchu, provedených ve vysokém reliéfu. Postavy jsou zády připoutány ke kanelovanému sloupu s korintskou hlavicí, na jehož vrcholu jsou čtyři protáhlé voluty s ženskými hlavami zakončeny poupětem. Osvětlovací lucerny jsou připevněny na čtyřech ramenech podepřených bohatě ornamentálně zdobenými esovkami. Na horní hraně těchto ramen je umístěna čtveřice draků. Od vrcholu luceren vedou řetězy ke špici sloupu.

Rekonstrukci historického litinového tělesa prováděli zkušení restaurátoři Petr Douda a Ivan Houska z Pasířství Houska & Douda, kteří jej v roce 2013 – 2014 restaurovali a mají bohaté zkušenosti s restaurováním předchozích kandelábrů. Nové komponenty, repliky ramen a středového sloupu odlily slévárny REX s.r.o. v Blansku. Firma ELTODO a.s. dodala čtyři repliky luceren s moderní plynovou technologií. Kamenný podstavec restaurovali a znovuosazovali odborní restaurátoři GHMP. Podle mluvčího Prahy 1 stála jeho oprava desítky tisíc korun a opravy se hradily z povinného ručení vozidla.

Kandelábr na Dražického náměstí je jeden ze tří z původního systému osvětlení Prahy. Další svítí v Loretánské ulici a na Hradčanském náměstí. Navrhl ho Josef Eduard Wessely (Veselý) a byl odlit z litiny v Komárovských železárnách pro pražskou obecní plynárnu a zprovozněn byl v roce 1881. Jako plynové svítidlo sloužil do roku 1984, poté byl upraven na elektřinu. Restaurátorské práce stály 1,2 milionu korun.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90