reklama top
prahazijehudbou 728x90

Velké rozčarování i naštvanost obyvatel Malé Strany vzbudila kombinace známého festivalu s auty, která přijela testovat protipovodňové odčerpávání Čertovky.

Jako každý rok i letos se v Praze koná známý festival United Islands. Ten se tu koná vždy s příchodem jara a léta na pražských ostrovech. Třeba na Kampě nebo Střeleckém ostrově. Jeho 20. ročník je ale možná posledním. Ačkoli se tu koná tradičně, některým místním začalo vadit, že se s původně příjemné akce stal komerční kolotoč, na který dorazí deseti tisíce lidí. Davy pak podle místních likvidují trávníky a okolí, do kterého první městská část sype dost peněz.

Podle hnutí REZIDENTI 1 konání této akce v zeleni na Kampě nedoporučila komise životního prostředí a v souladu s tímto usnesením i volebním programem tohoto místního hnutí akci na radě nepodpořila ani místostarostka pro životní prostředí Kateřina Klasnová.

„Čeho je moc toho je příliš. Nemám nic proti koncertům v centru Prahy, ale takhle tu Kampu úplně zničí. Navíc do instalace United Islands of Prague někdo moc chytře naplánoval protipovodňový test odčerpávání Čertovky. Do toho se všude válí kola a koloběžky,“ píše admin na FB stránce Jak se žije na Malé Straně.

Odbor životního prostředí na základě podkladů hnutí REZIDENTI 1 předložil sérii přísných opatření. Díky nim pak byla uzavřena smlouva o nájmu pozemků během akce. Nově je součástí předávacích protokolů fotodokumentace a po celou dobu akce bude přítomna supervize v podobě odpovědné osoby z úřadu, která bude hlídat průběh akce a dodržování smlouvy.

Na ostrov tak mohou vjíždět jen auta, která jsou nezbytná pro organizaci festivalu a také nesmí být poškozeny závlahy pro trávníky parku.

„Po celou dobu akce je organizátor povinen na svoje náklady zajistit úklid a vývoz košů (minimálně 2xdenně) a mobilních toalet (minimálně 1x denně). Po skončení akce bude bezodkladně následovat úklid pozemku, který bude dokončen nejpozději v neděli 7. 5. v 8:00. Za všechna porušení jsou stanovené sankce a organizátor festivalu musel složit kauci ve výši 100 tisíc korun na likvidaci případných škod,“ píše se ve vyjádření na FB hnutí.

Jenže na místě došlo ke kuriozní situaci, při přípravách na festival na kraj parku ještě vjela cisterna, která měla za úkol testovat protipovodňová opatření na Kampě.

Místní poukazují na to, že kdysi příjemné akce se proměnily v nepříjemné události nejen pro ně, ale také s ohledem k životnímu prostředí. Připomínají třeba letošní pálení čarodějnic. „Ještě před pár lety to byla hezká sešlost. Oheň, dobrovolní hasiči. Teď je to jen hromada stánků, miliarda lidí, komerce a v každém keři… Kousek dál je velké parkoviště Sokolu, které se na sportovní akce běžně pronajímá. Může tam být pódium stánky, dá se tam pohodlně zajet i náklaďáky. Často tam mají zázemí filmaři. A v parku se pak může sedět, ležet. Nemusí být zdecimovaný a udusaný trávník. Jenže to by soukromé zájmy nesměli být pro vedení P1 na prvním místě,“ popisuje ze svého pohledu takové akce Petra Pětioká, která bydlí jen kousek odsud.

A diskuze na FB skupinách, které se životu na Praze 1 věnují, se slušně rozjela. „Mít fesťák doma za rohem bylo fajn. A centrum města nemusí být jen mrtvý skanzen kde se, krom mnoho-proudění hlučných turistů, nikdy nic neděje,“ hájí pestřejší život v centru Markéta Tom. „Lepší je centrum Prahy plné nudy a protivných lidí a stěžovatelů,“ připojuje se proti nářkům místních Mirek Bikemaniac Košátko

Oponenti za klidnější centrum ale doporučují, aby si podporovatelé akcí zašli na Staré Město. „Tam je fesťák každej den a noc,“ tvrdí další místní obyvatelka Jiřina Hušnerová.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90