reklama top

Libeňský mourek zveřejnil svou MOUREKLEAKS! Díky němu na veřejnost unikla další sada návrhů na dostavbu karlínské Invalidovny. Kromě původních nárazníků proti utrženým vorům při povodni (navrhuje hlavní město Praha) obsahuje další tři odvážné návrhy od věhlasných světových architektů, kteří dostali zadání – navrhnout dostavbu unikátní barokní památky tak, aby se v ní odrážela současná Praha 8. „Kterou variantu byste vybrali vy? Nebo byste raději nechali Invalidovnu v původní podobě?“ ptá se Libeňský mourek ve své anketě.

Sochy obřích nutrií nebo delfínů. Ale také výherních automatů. To jsou návrhy čtyř přístaveb slavné Invalidovny. Na svém facebooku je zveřejnil reportér Libeňský mourek. Návrhy mají symbolizovat Prahu 8. Nutrie jsou už několik let součástí života v této městské části, delfíni jsou znakem budoucnosti. Z nedostavěné radnice Prahy 8 za čtvrt miliardy, jejíž torzo stojí na Palmovce, by se mohlo stát delfinárium. Jeden z návrhů je také nalepit na Invalidovnu obří výherní automaty. Ty odkazují na nechuť Prahy 8 vplout bez řečí do systému „nulová tolerance hazardu“. V lednu 2020 totiž magistrát schválil dokument, který hazard na svém území zakazuje, osmá městská část se ale nechtěla svých „lehkých“ peněz vzdát. Nepřímo tak přiznala, že jí gambleři, zloději a lidé závislí na zjevně podvodných hrách, nevadí.

Vize dostavět Invalidovnu se začaly reálněji rýsovat loni. To Národní památkový ústav (NPÚ), který má Invalidovnu ve správě, zveřejnil své záměry dostavět barokní poklad. Byl z toho docela poprask. Památkáři navrhují obří objekt, který nechal v letech 1731 až 1737 vystavět přední barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, zrekonstruovat a také k jeho nedokončeným ramenou přistavět moderní přístavby. Jejich plány vyvolaly vlnu kritiky jak od laické veřejnosti tak i od té odborné. „Pojďme se pohádat,“ vyzval před rokem do diskuze na sociálních sítích pražský zastupitel a spoluzakladatel spolku Prázdné domy Petr Zeman. A lidi se opravdu začali hádat. Někdo označuje přístavby za konce obalené molitanem, někdo je označil za „nárazníky proti utrženým vorům při povodni“, Invalidovna se nachází jen pár desítek metrů od řeky a před několika lety byla jednou z dalších obětí obří povodně v Karlíně. Sám Zeman ho označil za struhadlo. Profesor Pavel Kalina, historik umění, jenž přednáší na Fakultě architektury ČVUT v komentáři pro Aktuálně.cz napsal, že památkáři „mrzačí“ Invalidovnu. Problematické je také to, že návrhy nebyly v soutěži a narychlo byly vybrány ty od Petr Hájek Architekti. NPÚ tento krok hájí tím, že na soutěž není čas.

Přístavby, kde by měly být koncertní sály a zkušebny Pražského filharmonického sboru a další prostory pro kulturní akce. Rekonstrukce léta chátrajícího areálu by měla vyjít přibližně na dvě miliardy a dokončena by měla být nejdříve v roce 2027.

Případ budou naši reportéři z oddělení Bláznivej kačer ve spolupráci s Libeňským mourkem i nadále sledují.

-mag-

reklama bottom