reklama top
prahazijehudbou 728x90

Dagmar Havlová je pěkně vytočená! Stěžuje si na to, že se před její vilou na Ořechovce zastavují davy turistů. Naposledy ji rozzlobila skupinka lidí. „Berte na ně hadici, házejte vajíčka,“ radí jí její fanoušci na sociálních sítích. Organizátoři akce – spolek Prázdné domy – zase tvrdí, že nejde o „očumování“, ale šlo o vycházku po slavných vilách. „Chováme se slušně,“ tvrdí spolek, který mimo jiné mapuje a popularizuje téma opuštěných domů a podporuje jejich záchranu. Navíc pořádá akce, na nichž lidem ukazuje i další architektonické skvosty nejen v Praze.

Poprask vyvolala stížnost Dagmar Havlové na sociálních sítích. Ta ostře reagovala na skupinku lidi před její vilou na Ořechovce. „Přiznáváme, že kolem její vily jsme prošli právě my, ale jsme přesvědčeni, že nic špatného neděláme,“ napsali organizátoři na svém facebooku s tím, že vycházky kolem zajímavých staveb organizuje už několik let.

„Zajímá nás architektura, historie, umění a samozřejmě mluvíme i o slavných osobnostech, které v domech žily. Chováme se kultivovaně, slušně a s respektem k lidem, kteří v domech bydlí. Občas se nám stane, že nás dokonce někdo pozve na zahradu, abychom si jeho dům prohlédli třeba ze zahrady,“ upřesňuje spolek.

Zamávaní s úsměvem nebyl akt nevole
Tvrdí, že u vily stáli dvě – tři minuty (nikoliv 20 minut, jak se píše v bulvárních novinách), potom pokračovali dál, protože Ořechovka je domů s příběhem plná. „Když se objevila ruka za záclonou, která nás natáčela na mobil, opravdu jsme zamávali, protože jsme to nepovažovali za akt nevole. Necítíme k paní Havlové žádnou zášť, přestože to byla ona, co nás na veřejném prostoru natáčela a potom video zveřejnila. Cítíme se svobodnými lidmi a také se podle toho chováme – máme respekt k lidem, ale také čekáme, že bude respektována naše svoboda,“ upozorňuje spolek Prázdné domy.

A zdůrazňuje, že není žádným podnikatelským subjektem, ale spolkem, který veškerý svůj výdělek z vycházek věnuje na opravy drobných památek. „Trochu paradoxní je, že poslední rok věnujeme prostředky na opravu kaple Panny Marie Bolestné pod barrandovskou skálou, což je kaple, která stojí vedle slavných staveb rodiny Havlových jako Barrandovských teras nebo filmových ateliérů,“ píše spolek.

Havlová není v zoo!
Celý případ rozjela Havlová, když před svou vilou „načapala“ skupinku lidí z průvodcem. „Nejsem muzeum,“ napsala na svém Instagramu k videu, kde za záclonou natočila skupinu lidí, kteří poslouchali výklad průvodce. Ten nevědomky ale udělal něco, co Havlovou ještě víc nazlobilo – s úsměvem jí zamával a k němu se přidali ostatní. „Už toho mám dost. Už jsem rozčílená. Nejsem muzeum. Prosím snažně, nevíte, kam se obrátit? Stojí tady zástup za zástupem,“ uvedla Havlová. Ta tvrdí, že turistů před její dům chodí poměrně dost.

Zajímavé jsou reakce na jednání Havlové, které napsali fanoušci facebookových stránek prahazdarma.cz a Prázdné domy.

  • „Tak já ji chápu, není v zoo. Taky bych nechtěla, aby mě někdo chodil očumovat,“ napsala Jana Navrátilová.
    „Ale oni neočumují ji, ale ten barák“ odpověděla Pihatá Tulipaní.
  • „Já na vycházce Ořechovkou byla s Prahou Neznámou. Tyto vycházky jsou úžasné a poučné. Průvodce mluví a lidé mlčky poslouchají, takže se nejedná o žádnou rušivou akci s cílem kohokoliv otravovat a narušovat mu den. Cílem je architektura. Na trase jsme se také na pár minut zastavili u vily pana Havla. Pokud chce paní absolutní klid a místo bez lidí, tak by si měla koupit dům s velkým pozemkem u lesa. Bohužel v centru Prahy nelze toto zajistit,“ napsala v další diskuzi Veronika Hábová.
  • Je to smutné. Zúčastnil jsem se této inkriminované vycházky a jsem na záběrech. Žádné skandování, žádné hlasité projevy, žádné srocení hlučných davů, žádné „očumování“ do oken. Snad nejhlučnější bylo ono ostentativní hlasité zavírání oken, při kterém jsem se pravda do tohoto okna podíval, co že se to děje. Tak jako ostatní, šel jsem se i já podívat po zajímavostech střešovické architektury s odborným výkladem. Nikoliv okukovat lidi, kteří v těch vilkách bydlí a rušit v sobotu nedělní klid! napsal Marek Blabla.

    Havlová podle svých slov už ví, jak bude proti čumilům postupovat. Nevylučuje, že se bude řídit radou svých fanoušků – příště všechny, kteří se u její vily zastaví, postříká hadicí a začne házet vajíčka. A také zvažuje učinit právní kroky.

    -an-
reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90