reklama top

Jaro je tu a sluncem prohřáté dny lákají k výletům a poznávání. Ačkoliv nám vládní nařízení nedovolují překročit okresní hranice, vydat se na toulky středočeskou krajinou můžete i z pohodlí svého domova. Stačí si pustit známé české filmy a pohádky, které vás do středních Čech přenesou. Sledovat filmové stopy vašich oblíbených filmových či pohádkových postav pak zpestří nejeden dobrodružný výlet. Tentokrát se můžete vydat na Křivoklátsko.

Každý kout země je prostoupený napínavými příběhy, které umělci s notnou dávkou fantazie dokážou vidět. A mezi ně patřili Ota Pavel a Karel Kachyňa, spisovatel a režisér, tvůrce povídek a filmový kouzelník. Ota Pavel miloval Křivoklátsko a svoji lásku ke kraji, který byl odpradávna jen málo osídlen a díky tomu zůstal až dodnes pokrytý lesy, podmanivě popsal ve svých textech. Karel Kachyňa dokázal jeho vzpomínky převést do filmového jazyka tak, že vznikly snímky, na něž je možné dívat se znovu a znovu – Smrt krásných srnců a Zlatí úhoři. Stejně tak září na plátně i hrad Křivoklát, který je oblíbenou lokací jak českých, tak zahraničních filmařů.

Hrad, který filmem žije již od 50. let a jeho hvězdná kariéra jen tak neskončí. Díky své pozdně gotické podobě a relativní blízkosti Prahy se Křivoklát stal oblíbenou destinací turistů i filmařů. Účinkoval ve více jak 30 filmech – v některých se pouze mihnul, v jiných zazářil v celé své velkoleposti. Do oka padl i zahraničním štábům, kteří v jeho zdech natáčely scény například z filmu Wanted, koprodukčního snímku Bathory nebo třeba v Kletbě bratří Grimmů, kde bylo místem svatby zlé královny alias Monicy Bellucci.

reklama bottom