reklama top
prahazijehudbou 728x90

Nevíte, kam vyrazit s přáteli nebo s rodinou? Památky a kulturní instituce máme zavřené, nicméně zábavu v Praze najdete, stačí se pořádně obléknout a nezapomenout mobil.

Koronavirus nám pořádně zatopil. Češi museli změnit svoje cestovatelské návyky. Přesto se dá najít skulinka, jak se z toho nezbláznit. Institut plánování a rozvoje (IPR) přichystal krásnou hru, díky ní můžete dorazit k pólům hlavního města. Zjistíte, že nemusíte být cestovateli s psím spřežením ani mít hodně peněz. Dostat se můžete k hranicím Prahy. Díky hře objevíte nejsevernější, nejjižnější, nejvýchodnější a nejzápadnější bod metropole.

S nápadem přišel šéf IPRu Ondřej Boháč, který přemýšlel, kam během lockdown vytáhne děti ven. Bylo nutné, aby tam nebyli lidi a zároveň to musela být zajímavá cesta na netradiční místo. „Všechno to vzniklo jednoduše. Během lockdownu, když jsme museli s dětmi někam ven. Zároveň jsme ale měli zkušenost, asi jako všichni, že na turisticky známých místech bylo lidí jak na farmářských trzích. Takže úvaha byla, kam jít ven, kde asi nikdo nebude, ale přitom to může být svým způsobem zajímavé a unikátní místo? K nápadu na „dobytí“ pražských pólů pak už nebylo daleko, vždycky mě navíc bavily geograficky zajímavé body. Svou roli hrálo i to, že to naše děti vždy braly jako dobrodružnou expedici, nebylo to jen normální „jdeme se projít do lesa“. Na každém pólu jsme se vyfotili s velkou cedulí označující daný pól. Pak jsem to dal na Facebook a různí lidé mi psali, že je to fajn a že by tam taky vyrazili. Tak jsem si řekl, že jim to „k Vánocům“ označím na místě pořádně – i proto, aby lidi měli nějaký hmatatelný cíl,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Termín pól máme v podvědomí pevně spojen především se severním a jižním pólem planety Země, s dobyvatelskými závody, s vědeckými expedicemi a extrémními podmínkami. Když se řekne pól, představíme si smečku psů táhnoucí saně a osamělého polárního vědce v dokonale nepromokavém oblečení. V obecné rovině je však pól zkrátka nejvzdálenějším místem s nejkrajnějšími vlastnostmi. Své póly má logicky i Praha. A věřte, že vás překvapí. Nachází se na místech, kde si představíte všechno možné, jen ne to, že jste v metropoli a hlavním městě. Jestli vám v žilách koluje alespoň trochu dobyvatelské a objevitelské krve, nezbývá než vyrazit.

Jen aby v tom byl pořádek. Póly jsou určeny katastrální hranicí mezi hl. m. Prahou a Středočeským krajem. Níže uvedené souřadnice jsou převzaty z Digitální technické mapy hl. m. Prahy (DTM). Přesnější určení souřadnic v současnosti neexistuje. V obvykle používaných elektronických mapách, tedy GoogleMaps či mapy.cz, se objevují drobné odchylky. Můžete se ale klidně spolehnout na bezchybné souřadnice, které uvádíme níže.

Severní pól Prahy (nejsevernější bod)
GPS: 50° 10′ 38,747″“ N;14° 31′ 36,683″“ E
Mapa: https://mapy.cz/s/hakadekufa
Severní pól Prahy leží na jihovýchodním okraji obce Hovorčovice. Najdete jej na konci Veleňské ulice u železničního přejezdu. Přesný bod se nachází před přejezdovým světlem na straně blíže k Hovorčovicím. Symbolický betonový sloupek označující severní pól Prahy je 15 metrů odtud na druhé straně přejezdu mimo ochranné pásmo železničních kolejí. Místo je veřejně přístupné a nabízí výhled na pražské pole s názvem Čelisko a na psí útulek. Člověk si tu vzpomene na Frištenského výrok na dobytém severním pólu: „No já tomu možná nerozumím, ale za sebe bych řek, že tu nic tak extrovního nevidím. Když to srovnám s tím naším výletem na Kokořín…“ Asi nějak tak.
Na místo se snadno dostanete vlakem (zastávka Hovorčovice je od pólu vzdálená 350 metrů), autobusem PID (linka 351 z metra Letňany), na kole (trasy 8100, A27) i autem. V okolí stojí za návštěvu třeba obec Líbeznice s kvalitní současnou architekturou od architektonických studií Atelier M1, Projektil nebo Ehl & Koumar architekti, které zde nedávno dokončilo nový areál hasičské zbrojnice, o němž jsme psali také v rámci naší rubriky Cesta z města, či archeologické naleziště Zlatý kopec, kde bylo doloženo nejstarší osídlení na našem území. Doporučujeme především jako celodenní výlet za architekturou.


Jižní pól Prahy (nejjižnější bod)
GPS: 49° 56′ 30,840″“ N;14° 23′ 44,027″“ E
Mapa: https://mapy.cz/s/mudosobede
Jižní pól Prahy leží asi 200 metrů od severovýchodního okraje obce Vrané nad Vltavou. Ze všech čtyř pólů Prahy se jedná o nejfrekventovanější místo, protože leží v říční nivě vedle oblíbené cyklostezky (A2) a pod silnicí Vrané-Jarov. Bod je také ze všech nejfotogeničtější. Obklopuje ho totiž krásná scenérie skalnatých svahů přírodní rezervace Zvolská homole. Bod je veřejně přístupný a označen betonovým sloupkem s popiskem.
Nejlépe se k němu dostanete na kole (A2) nebo vlakem, když vystoupíte na nedaleké železniční zastávce Jarov. Půl kilometru proti proudu najdete přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady. Do této obce jezdí řada autobusových linek PID (zastávka Jíloviště, Výzkumný ústav). Dobytí jižního pólu Prahy můžete doplnit výstupem na vrch Homole s malebnými výhledy do údolí Vltavy.

Východní pól Prahy (nejvýchodnější bod)
GPS: 50° 5′ 13,268″“ N;14° 42′ 24,435″“ E
Mapa: https://mapy.cz/s/kuvurepute
Východní pól Prahy leží v Klánovickém lese v části Vidrholec, přibližně 500 metrů západně od města Úvaly. Bod je veřejně přístupný a je označen betonovým sloupkem s popiskem. Najít ho bude trochu bojovka. Třebaže se nachází jen 50 m východně od zelené turistické značky, leží v hustém mlází, které komplikuje přesnost GPS navigace. Nemusíte se ale bát. Ztratit se v Klánovickém lese jen tak jednoduše nejde, takže se můžete bez obav pustit do hledání.
Nejbližší železniční zastávku najdete ve městě Úvaly a jezdí sem rovněž autobusy PID. Na místo se ale stejně nejlépe dostanete na kole či pěšky, nejlépe po zelené turistické značce.

Západní pól Prahy (nejzápadnější bod)
GPS: 50° 6′ 10,787″“ N;14° 13′ 27,973″“ E
Mapa: https://mapy.cz/s/revahegupe
Západní pól Prahy leží přibližně 500 metrů jihovýchodně od areálu Amazon v obci Dobrovíz. Je nejodlehlejší ze všech pólů Prahy. Jak se tam dostat? Na silnici K Amazonu odbočíte u starého hřbitova na polní blátivou cestu, která vás dovede až k ochrannému plotu kolem Letiště Václava Havla Praha. Zde je umístěn symbolický betonový sloupek s popiskem. Přesný západní pól je jako jediný z pólů veřejnosti nepřístupný, leží za plotem v přísně chráněném areálu letiště, od sloupku je vzdálen cca 100 m. Nejbližší zastávky veřejné dopravy jsou v areálu Amazonu (vlak i PID), po silnici K Amazonu prochází cyklotrasa 8100 (která mimochodem téměř spojuje S a Z pól Prahy). Při dobrém počasí lze odtud dobře pozorovat startující letadla.


reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90