reklama top
prahazijehudbou 728x90

Velkou diskuzi vyvolal první nápad architektů, jak proměnit blok karlínských kasáren. Místní nazlobil návrh, který by mohl vyrůst na nádvoří kasáren, kde už několik let úspěšně funguje multifunkční centrum.

Architekti sdružení A.D.O. PRAHA přišli zřejmě jako první s konkrétním uceleným návrhem, jak proměnit poslední nevzhledný a desítky let neudržovaný blok karlínských kasáren v prostor s odpovídajícím městským využitím sloužícím nejen tamním občanům.

„Narodil jsem se v Karlíně, kde jsem dlouhá leta žil. Mám k němu srdečný vztah. Loni na podzim jsem začal vymýšlet projekt na záchranu tohoto, v podstatě posledního nedokonale využitého bloku. Současně je Karlín čtvrtí administrativy a businessu, která žije především od pondělí do pátku. Je oblastí konzumní, nikoli komunikativní, pečující o sousedské vztahy, tak, jak by městská čtvrť v přímé územní vazbě na
centrum Prahy měla fungovat. To je hlavní myšlenkou mého návrhu,“ vysvětlil architekt a prezident sdružení Miloš Grigorij Parma plány, co s celým objektem kasáren a jeho nádvořím.

Ve středu dvora 75 krát 135 metrů, obehnaného strohou klasicistní architekturou by podle něj měl vyrůst oblý šestipodlažní ‚květ lotosu‘, který rozkvétá proti plochým fasádám stávajících kasáren. Lotosový květ by podle návrhu nepřesáhl výškovou hladinou hřeben střechy klasicistního památkově chráněného objektu. Nová stavba při průměru 75 m2/byt nabídne zhruba dvě stovky činžovních bytů s odpovídajícím počtem parkování. „Dvorní parter je pojat jako empírově klasicistní park s výraznými vodními prvky kašen a umělých vodních stěn stékajících z lístků květu,“ doplnil architekt Parma.

Historický objekt kasáren po jeho revitalizaci a při zachování památkových hodnot bude sloužit pro startovací nájemní bydlení mladých rodin, studentské koleje, seniorské bydlení včetně odpovídajícího parkování. Chybět nesmí běžné služby, které v Karlíně schází, například pekařství, obuvník, krejčí či poliklinika.

S novým návrhem na využití prostoru přišel i zakladatel dárcovské platformy Donio David Procházka. Ten by z kasáren chtěl vybudovat startupové centrum, které usnadní začínajícím firmám rozjezd podnikání.

A k návrhu se vyjadřují nejen obyvatelé Karlína. „Tento architekt si zřejmě založil architektonické sdružení a jmenoval se jeho ‘prezidentem’, aby se sám pozval k poslání nakreslit doprostřed nádvoří kasáren oranžový ‘květ lotosu’ ‘s vůlí k harmonii k okolí’ ‘v kreativitě nadčasového designu’. Na tomhle návrhu by se dalo učit začínající architekty,“ píše na své FB stránce urbanista a zastupitel Matěj Michalk Žaloudek. Podle něj jde o absolutní nepochopení toho, jaké jsou kvality aktuálních Kasáren Karlín. A dále o absolutní nepochopení toho, co je architektura a co je veřejný prostor a čemu a komu má sloužit.

„To je nějaká nová forma recese?! Myslím tedy ten návrh a jeho otištění! Vedení radnice si zřejmě dovolilo malý šprým na rozloučenou,“ píše v diskuzi Timothy O’Bvyan. Podle dalších je to věčná vzpomínka na devadesátkovej development, v němž je Praha 8 nejlepší.

„Já nechápu tu skromnost. Mělo to mít o 42 štoků víc, ať je na to vidět klidně až z Hloubětína. A až Spolu s Nacherem zavedou tu jednotnou ZPS, může z toho být P+R pro celej Karlín a přilehlý vesmír, když už,“ přidává se poťouchle Pavel Zelenka.

Některým takové změny připomínají i plánovanou dostavbu unikátní barokní památky Invalidovny. Psali jsme v článku BLÁZNIVEJ KAČER: Nárazníky proti utrženým vorům? Co třeba obří nutrie nebo bedny?

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90