reklama top
prahazijehudbou 728x90

Z tužkových baterií lze ještě využít ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny jsou následně využívány k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, při výrobě popelnic, okapů, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo hudebních nástrojů. Plné dvě třetiny baterií tak najdou nové využití.

Nejen v Praze, ale i v celé České republice věnují třídění baterií lidé velkou pozornost. Podle statistik společnosti ECOBAT je ročně vytříděno zhruba 45 procent baterií, které se dostanou do oběhu. U baterií má přitom třídění zásadní důvod, jelikož prostřednictvím recyklace je možné ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku.

Do nádob v 19 sběrných dvorech odnesli v roce 2021 lidé 7 542 kg použitých baterií, což je velice vysoké číslo. Pokud by totiž baterie skončily v běžné popelnici, putovaly by na skládku či do spalovny a postupně by se z nich uvolňovaly škodlivé látky. „Díky recyklaci je možné předejít těmto škodlivým procesům, které se negativně podepisují nejen na přírodě, ale i na našem zdraví. Zároveň díky recyklaci šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou,“ vysvětluje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Například z tužkových baterií je možné recyklací získat ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny jsou následně využívány k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, při výrobě popelnic, okapů, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo hudebních nástrojů. Plné dvě třetiny baterií tak najdou nové využití, což přispívá k lepšímu životnímu prostředí.

Stále více se ale lidé zaměřují i na tonery do tiskáren. Za rok 2021 bylo recyklačních nádob odloženo celkem 3 101 kusů použitých tiskových kazet, jednu třetinu z nich, konkrétně 1 041, bylo dále možné využít k dalšímu zpracování a 2 060 bylo zlikvidováno. Důvod je ten, že k dalšímu zpracování mohou být využity pouze originální nebo dříve renovované originální tiskové kazety. Takzvané kompatibilní (či alternativní) tiskové kazety nelze z technologických důvodů využít dále.

Důvodem nemožnosti jakéhokoliv využití je použitá technologie jejich výroby. Originální tiskové kazety jsou konstruovány tak, aby je bylo možné renovovat nebo rozebrat na jednotlivé materiály, a ty dále použít jako surovinu v navazujícím průmyslu. Kompatibilní tiskové kazety však mají konstrukci zjednodušenou, a proto je není možné rozebrat na jednotlivé materiály.

Zde máme seznam všech sběrných dvorů v Praze.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90