reklama top
prahazijehudbou 728x90

Nebyl to hezký pohled. Domněnky se potvrdily. V květnu 2020 před rekonstrukci dolní části Václavského náměstí archeologové vyjmuli dlažební kostky. Zjistili, že jsou na nich nápisy. Šlo o kostky vyrobené z náhrobků židovského hřbitova. Při opravách v době komunismu byly použity ty ze Žižkova. Nyní se kostky coby umělecké dílo vrací zpět.

Dnes byl na žižkovském Starém židovském hřbitově odhalen památník od manželů Rónových nazvaný „Návrat kamenů“. Jedná se o šest tisíc dlažebních kostek z rozřezaných židovských hřbitovních náhrobků, které ještě nedávno pokrývaly Václavské náměstí.

Úlomky a zbytky hřbitovních náhrobků, které odsud byly v polovině 80. let při stavbě žižkovského TV vysílače odvezeny na výstavbu dlažby v centru Prahy, se tak vrátily po více než 35 letech zpět na hřbitov ve formě uměleckého díla.

Na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí dlouhá léta upozorňovala Židovská obec v Praze. Indicie naznačovaly, že na výrobu dlažebních kostek byly použity náhrobky ze židovského hřbitova na Žižkově. Podle Židovské obce byly do černého obchodu s kameny zapojeny také tehdejší mafiánské skupiny. Během rekonstrukce bylo objeveno tisíce kostek z rozřezaných náhrobků.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90