reklama top
prahazijehudbou 728x90

Na vinohradské zastávce se objevily takzvané separátory. Údajně mají sloužit k tomu, aby se bezdomovci v těchto přístřešcích nezdržovali. Tak jak to znají cestující třeba na Palmovce.

Tento nápad není ničím novým. Na Štrossmayeráku před patnácti lety se tato věc objevila taky. Ale místní lidé bez domova byli vynalézavější: vytahali z modrých kontejnerů papundekly, hodili si je na lavičku a měli hned postýlku i s matrací a nic je netlačilo do zad.

Pod příspěvkem na facebooku prahazdarma.cz se strhla debata. Někteří separátory kritizují, jiní v tom vidí dobrý krok.

„Je to nenásilný způsob „usměrňování veřejnosti“, na stejném principu fungují modrá světla na některých veřejných WC (proti narkomanům, nenajdou žílu), nebo nákupní košíky na mince (lidi je pak uklízejí). Ze všech možných podobných opatření je tento nejméně násilný a nijak neobtěžuje ty, pro které je primárně určen, takže za mne určitě dobře. Samozřejmě to není samospasitelné, důvodů a situací, které učiní takovou zastávku nepotřebnou se najde, logicky, více a ne všem lze zabránit takto jednoduše, ale určitě je to krok správným směrem,“ napsal Patrik Chrz. Další fanoušek naší FB stránky Jan Kopřanský tvrdí, že nepřátelská architektura problém bezdomovectví neřeší. „Je to akorát debilní a nepohodlné,“ doplňuje. Podle Jany Bobisudové se jedná o velmi nešťastné řešení. „Bezdomovci si poradí, ale starší člověk, děti nebo člověk s pohybovým problémem… je to nebezpečné jak pro usednutí – tak např.při odložení tašky,“ míní.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90