No menu items!
Pondělí, 2 prosince, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Aktuálně Rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje. Začala renovace unikátních věžních hodin

Rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje. Začala renovace unikátních věžních hodin

0
Rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje. Začala renovace unikátních věžních hodin

Na Výstavišti budou znovu odbíjet věžní hodiny. Čtrnáct let od požáru se konečně začalo s opravou Průmyslového paláce a na řadu teď přišla renovace věžních hodin. Do jejich sejmutí z místa nad úzkým točitým schodištěm se zapojili horolezci – ciferník má průměr 2,7 metru a spolu s ručičkami a samotným hodinovým strojem váží dohromady 430 kilogramů. Je v těch nejlepších rukou: o pečlivou renovaci se postará česká rodinná dílna L.Hainz založená roku 1836 v Holešovicích.

Na renovaci historických prvků Průmyslového paláce Praha spolupracuje s tradičními českými firmami. Kromě záchrany skleněných vitráží přichází na řadu i restaurování věžních hodin. Jejich obnovu zajišťuje renomovaná rodinná firma L.Hainz s tradicí sahající do roku 1836. Firma se mimo jiné stará o chod stovek hodin na veřejných budovách v Praze i celé České republice.

„Považuji za podstatné, že se na záchraně historické hodnoty Průmyslového paláce podílí malé české firmy udržující kvalitu a tradici původních řemesel. Samotný příběh hodinářské rodiny firmy L.Hainz je fascinující. Díky jejich kumštu se na Výstavišti opět rozezní cimbály v hodinové věži, jejichž zvuk neodmyslitelně patří ke koloritu pražského Výstaviště,“ komentuje obnovu Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu, který má areál Výstaviště Praha na starosti.

Náročná rekonstrukce Průmyslového paláce trvá již několik měsíců a nyní přišla řada i na hodiny. Ty jsou součástí centrální věže – dominanty celého paláce. Ve spolupráci s horolezci byly postupně sňaty ciferníky, ručičky, zvonovinové cimbály i samotný hodinový stroj. Celé hodiny váží dohromady asi 450 kilogramů a kvůli jejich deinstalaci musela být rozebrána část podlahy věže. Veškeré součásti byly převezeny do dílny české rodinné firmy L. Hainz, která byla založena roku 1836 v pražských Holešovicích.

Město dbá na to, aby oprava hodinového stroje byla provedena s maximálním důrazem na uvedení do původního stavu. Hlavní část mechanismu – hodinový stroj – získal v roce 1952 modrozelený nátěr. Ten hodináři odstranili, aby jej mohli natřít původní hnědou kladívkovou barvou. Při rekonstrukci v padesátých letech došlo k obměně ciferníků za skleněné. Ciferníky na věži Průmyslového paláce mají průměr asi 2,7 metru a patří mezi největší ciferníky v Praze.

Firma L.Hainz jim vrátí původní podobu v plechové formě se zlatými římskými čísly. Původní ručkové strojky firma zrestaurovala a natřela. Originální, časem a povětrnostními podmínkami poničené, ručičky vymění za nové, doplněné o tepané lilie, aby ladily k číselníkům. Dva historické zvonovinové cimbály, které odbíjejí každou čtvrthodinu a celou hodinu, dohromady váží 360 kilogramů a pro dokonalé očištění projdou až pětidenní koupelí v kyselině citronové. Nedostanou ale žádnou povrchovou úpravu pro zachování co nejčistšího zvuku, který se tak lépe šíří po materiálu.

Firma L.Hainz bude restaurovat hodiny přibližně dva až tři měsíce, poté budou čekat na zpětné osazení po dokončení veškerých prací na věži. Vrácení hodin zpět na jejich původní místo nad úzkým točitým schodištěm bude náročná operace. Kromě dvou horolezců se proto zapojí celá firma L.Hainz, která čítá šest lidí.

Firma se jako jediná v České republice věnuje výrobě a údržbě mechanických věžních hodin a pečuje o věžní hodinové stroje včetně ciferníků po celé zemi již po sedm generací. Jenom v Praze má pod svou správou dalších 80 věžních strojů, mezi které patří hodiny na chrámu sv. Víta či kostele sv. Ludmily na náměstí Míru. Přáním města je opravu hodinového stroje vážícího 450 kilogramů provést s maximálním důrazem na uvedení do původního stavu.

Na celý proces restaurování i závěrečné instalace hodin dohlíží majitelka firmy Mariana Nesnídalová, která je dědičkou rodinného podniku s téměř stodevadesátiletou tradicí. „Během restaurování věžních strojů, jako jsou právě tyto z Průmyslového paláce, je naší prioritou zachovat co nejvíce původních dílů. Vždy volíme variantu restaurování, pokud to stroj samozřejmě umožňuje. Díly měníme v případě, že jsou již hodně opotřebované a není opravdu jiné východisko. U hodinového stroje pro Průmyslový palác jsme rovnali celou hřídel nátahu, jelikož byla křivá. Dále se opravovalo uchycení vzduchových brzd. K rekonstrukcím zároveň přistupujeme tak, abychom co nejvíce snížili nároky na jejich následnou údržbu,” dodává Nesnídalová.