reklama top
prahazijehudbou 728x90

Z 21 na 50 korun na den. O tolik chce vedení města hoteliérům zvýšit poplatek, takzvané „vzdušné“. Chce si tak kompenzovat výpadky příjmů z turismu a peníze dál posílat na propagaci města. Jenže hotely se začínají ozývat. „Zvyšování poplatků v době, kdy hotelnictví prochází největší krizí za poslední roky, nepovažuji za šťastné,“ říká ředitel hotelové sítě Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov. Faktem je, že evropská města platí mnohem více. Praha 0,81 eura za noc, Vídeň 2,11 eura a Kodaň 19 eur. Navíc peníze z turismu z větší části míří do rozpočtu státu.

Nepříjemnou situaci budou muset řešit provozovatelé hotelů, penzionů nebo Airbnb bytů. Město schválilo memorandum se svou firmou Prague City Tourims (PCT), která má na starosti například propagaci města nejen v zahraničí, a s Asociací hotelů a restaurací ČR. Dohoda je prvním krokem ke zvýšení rekreačních poplatků (známého také pod termínem vzdušné). Ty by se měly zvýšit od příštího roku. Praha tak chce vykrýt propady příjmů z turistického ruchu a zároveň více lákat možné hosty. Navíc magistrát kvůli pandemii covidu-19 hotelům poplatek odpouštěl.

Poplatek je jediným nástrojem vykrýt propady

„Velmi vítám odsouhlasení memoranda, na jehož základě bude Praha investovat mnohem více prostředků do udržitelného cestovního ruchu. Ty však nepůjdou z peněz pražských daňových poplatníků, ale z poplatku z pobytu, který platí samotní turisté. Tento poplatek je jediným nástrojem, kterým české obce dokáží přímo kompenzovat náklady spojené s cestovním ruchem a pomocí kterého se mohou podílet na jeho ekonomických přínosech,“ uvádí Pavel Vyhnánek, náměstek primátora a radní pro oblast financí a rozpočtu.

Naráží na to, že Praha s výší ubytovacího poplatku z pobytu 21 korun za noc zaostává jak v rámci Evropy, tak i za řadou českých měst. Počítejme – 21 korun je zhruba 0,81 eura. Ovšem v Barceloně hoteliéři odvádějí 1,1 eura, ve Vídni 2,11 eura, v Budapešti 3,2 eura. Třeba ve Vídni je to šest eur a v Kodani nečekaně vysokých 19,04 eura.

V roce 2019, v době takzvaného „zlatého turismu“, Praha na poplatcích z ubytování získala do své pokladny 344 milionů korun. Loni dostala nula, protože je město hoteliérům odpouštělo. Celkem Praha na turismu loni vybrala pouze Navíc došlo k výraznému poklesu turistů a město vybralo pouze 67 milionů Kč, přičemž v letošním roce to od ledna do konce září bylo 34 milionů korun.

Odliv turistů? Nebojíme se. Jsou zvyklí platit

„Praha historicky tvoří více než šedesát procent celkového objemu cestovního ruchu v České republice. Jsme velmi rádi, že se nám společně podařilo nalézt cesty systémového financování podpory cestovního ruchu. Je to dobrá zpráva i pro obyvatele města a pražské podnikatele, kteří jsou v mnoha případech ekonomicky přímo nebo nepřímo na rozvoji turismu závislí,“ komentuje Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky. Odlivu turistů se neobává. Hosté jsou v nejkrásnějších městech světa za ubytování zaplatit.

„Chceme ukázat to nejlepší, co může Praha nabídnout, a posílit tak její image jako destinace plné historie, památek, kultury a kvalitní gastronomie. Marketingovými kampaněmi budeme cílit na kultivovanou klientelu, která je pro město největším přínosem. Takový návštěvník si svoji destinaci nevybírá podle výše ubytovacího poplatku ale podle toho, co mu může nabídnout. Společně s hoteliéry se shodujeme, že se navýšení pobytového poplatku nepodepíše na atraktivitě našeho hlavního města, naopak nám ji pomůže navýšit,“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Zvyšuje i Český Krumlov nebo Špindl

Cestovní ruch v hlavním městě zaměstnává více než 100 000 obyvatel. Vybrané daně a jejich následné přerozdělení ale v rámci tzv. rozpočtového určení daní nemají vazbu na regiony a jejich ekonomickou aktivitu. Ačkoliv je tedy cestovní ruch významnou složkou pražské ekonomiky, Praha získává pouze zlomek z daňových výnosů, které z turismu plynou veřejným rozpočtům. Praha není jediným českým městem, který poplatek zvýší. Stejnou částku budou chtít také například Český Krumlov, Františkovy lázně nebo Karlovy Vary. Nad 21 korun za noc hotely, respektive hosté zaplatí také ve Špindlerově mlýně nebo v Luhačovicích.

Kritika. Měli byste nám pomoci!

Jiného názoru je ale ředitel hotelové sítě Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov. „Zvyšování poplatků v době, kdy hotelnictví prochází největší krizí za poslední roky, nepovažuji za šťastné. V oboru panuje velká nejistota, a proto si myslím, že by bylo mnohem lepší, kdyby se relevantní osoby obecně zamýšlely spíše nad tím, jak hotelnictví pomoci, než obor zatěžovat zvýšením poplatků. Kromě toho, navýšení poplatku zvýší celkové ubytovací náklady pro koncového zákazníka,“ říká Lazarov.

Zvýšení poplatků schválilo pražští radní a nyní dokument putuje do připomínkového řízení a pak na zastupitelstvo. Pokud půjde vše hladce, zvýšení poplatků bude už od začátku roku 2022.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90