reklama top
prahazijehudbou 728x90

Není jisté, že se do vzduchu nedostává azbest! Pusťte rekonstrukci o letních prázdninách! lamentují rodiče dětí, které chodí na ZŠ náměstí Curieových. Všechno je v pořádku, dostaneme i za zabrané školní hřiště kompenzaci 750 tisíc, tvrdí radnice Prahy 1.

Velká debata v Praze 1 se mimo jiné točí také kolem rekonstrukce kdysi slavného hotelu naproti Právnické fakultě – kdysi se jmenoval InterContinetal. Tamní obyvatele štve, že radnice Prahy 1 povolila rozšíření stavby na školní dvůr místní školy.

„Praha 1 pronajme školní dvůr ZŠ nám. Curieových společnosti Metrostav, a to pro potřeby demoličních prací na sousední budově a následné nové výstavby části hotelového komplexu bývalého hotelu InterContinental. Doba nájmu poběží od 4. května 2023 do 31. srpna 2024,“ oznámil tiskový mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. A doplňuje, že stavbaři budou na pozemku od června 2023 zabírat jen 64 metrů čtverečných z celkových 567.

Radnice MČ Prahy 1 tvrdí, že investor projektu “STAROMĚSTSKÁ BRÁNA – REKONSTRUKCE HOTELU INTERCONTINENTAL“, společnost WIC Prague, a.s., se zároveň zavázal, že městské části věnuje pozemek ve svém vlastnictví, který už teď tvoří součást školního hřiště. Dále škole věnuje 750 tisíc korun na její rozvoj. Uhradí také případné zvýšení nákladů na plánovanou rekonstrukci povrchu školního hřiště, která bude kvůli stavebním pracím na sousední budově hotelového komplexu posunuta, a to až do výše 500 tisíc korun. Společnost WIC se rovněž zavázala, že po celou dobu nájmu bude hradit tržní náklady monitoringu hluku a prašnosti a bude také spolupracovat se soudní znalkyní se specializací na azbest a ostatní anorganická vlákna Zojou Guschlovou.

Bude také pravidelně každých 14 dní informovat městskou část a školu o průběhu stavby a stanoviscích stavebního dozoru. V případě překročení imisních a emisních limitů budou neprodleně přerušeny veškeré stavební práce.

To se ale nelíbí místním. Nic dobrého v tom nespatřují. Podle nich totiž nikdo nepotvrdil, že do okolí neuniká azbest, který se v hotelu nacházel. Nejvíce je slyšet bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. „Místostarosta David Bodeček nebyl schopen rozptýlit obavy rodičů, že dům, který se má bourat, obsahuje azbest. Ze strany rodičů pak padaly zoufalé návrhy typu, aby co nejvíce dětí odjelo na školy v přírodě nebo aby se začalo vyučovat online,“ píše na svém FB Čižinský.

Podle něj Praha 1 jen potvrzuje, že jde developerovi na ruku. Z kauzy zabrání školního hřiště developerem je podle něj ten, že Městská část Praha 1 je i nadále především servisní organizací pro podnikatele a developery. „Namísto toho, aby hájila děti a učitele své základní školy proti hluku a prachu ze sousední stavby, tak naopak hájí developera před obavami či hněvem rodičů a občanů. Za normálních okolností by si developer musel najmout agenturu na public relations, která by rozhněvaným rodičům vysvětlovala důvody pro developerův postup,“ tvrdí Čižinský. Podle něj je absurdní zvažovat, že děti vyklidí školu, jen aby developer neměl prostoj na stavbě.

Na to, že se u stavby skutečně nachází azbest upozornil monitoring ovzduší, který si Praha 1 objednala. Zpráva ale tvrdí, že únik jedovaté látky nehrozí, protože toto místo není součástí rekonstrukce a je dostatečně zabezpečené. Materiál se nachází ve stavebně uzavřené instalační šachtě. Někteří místní opět volají po tom, aby byly práce zastaveny.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90