reklama top
prahazijehudbou 728x90

Praha se chce výrazně přiblížit ke zjednodušení e-mobility. Plánuje, že do dvou let bude mít stovky stožárů veřejného osvětlení vybaveny nabíjecími stanicemi.

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) naváže na pilotní projekt realizovaný v loňském roce ve spolupráci s PREdistribucí na Vinohradech, kde bylo instalováno třináct tzv. EV ready lamp. Těch by během dvou let mělo ve dvanácti vybraných lokalitách přibýt více než čtyři sta. Vyšší desítky ještě letos, zbytek v příštím roce. Rozjíždí se tak ostrá fáze společného projektu, na jehož konci by mohlo být až několik tisíc EV ready lamp.

„E-mobilita přichází do Prahy. Zatím pomalu, nenápadně, ale docela jistě. Podle odhadů víme, že by v roce 2030 mělo být v republice zhruba 500 až 700 tisíc elektromobilů. Dá se předpokládat, že nejméně pětina z nich bude jezdit v Praze. Protože vybudování dostatečné sítě dobíjecích míst nebude otázkou roku ani dvou, už loni jsme začali s budováním nabíjecí infrastruktury a využíváme k tomu potenciál veřejného osvětlení,“ vysvětlil radní Jan Chabr.

 

Do dvou let stovky, do šesti let tisíce nabíjecích stanic
V rámci projektu schváleného pražskou radou by mělo v průběhu šesti let v hlavním městě vzniknout 3 až 6 tisíc nabíjecích míst pro elektromobily na veřejném osvětlení. „V následujících dvou letech budeme s jejich výstavbou pokračovat především v oblastech mimo širší centrum Prahy. Výběr lokalit koordinujeme s dalšími městskými subjekty. Je pro nás důležité, aby dobíjecí místa vznikala tam, kde to dává po všech stránkách smysl,“ uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek s tím, že nové stožáry připravené na osazení dobíjecími stanicemi začnou vznikat v Kamýku, na Chodovci, Hájích, Veleslavíně, Velké Ohradě, Vokovicích, Proseku, Spořilově, Dvorcích, Bohnicích a na pomezí Vinohrad a Žižkova. Aktuálně se ještě jedná o dalších etapách v lokalitách Kobylisy a Černý Most a další budou následovat.

Stožáry budou mít LED svítidla
Náklady by se měly vyšplhat zhruba na 880 milionů korun. „U nových stožárů instalujeme moderní LED svítidla, která mají nižší spotřebu a umí dynamicky řídit intenzitu osvětlení v závislosti na vnějších podmínkách, například v méně exponovaných nočních časech,“ popsal modernizaci veřejného osvětlení Tomáš Jílek. Praha se díky rozšířeným možnostem elektrického dobíjení stane čistějším a modernějším městem. „V zásadě se jedná o další plnění klimatického závazku hlavního města, kterými směřuje k environmentálně přijatelnější pražské dopravě,“ uzavřel radní Chabr.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90