reklama top
prahazijehudbou 728x90

Filmařský tandem Hřebejk-Jarchovský připravují filmové ztvárnění knih Radka Kedroně, v nichž popsal dění kolem největších afér kolem Davida Ratha a Vladimíra Dbalého. V České televizi bude komediální krimi uvedeno na podzim 2022.

Tvůrčí spojení režiséra Jana Hřebejka, scénáristy Petra Jarchovského a producentů Maji Hamplové a Matěje Chlupáčka začíná tvořit další projekt. Jejich první společný – a právě natáčený – je čtyřdílný komediální krimi seriál pro Českou televizi Pozadí událostí.

Filmové ztvárnění třaskavých knih dvou slavných kauz českého podsvětí Radka Kedroně „Sněžím! Deník bílé mafie” a „Operace Rath” dostalo název Sněžím! „Za ten rok doma jsem konečně viděl Vlka z Wall Street nebo seriál Boj o moc. A postupně propadl sebeklamu, že to musím dokázat také. A na knihách Radka Kedroně nás s Petrem Jarchovským oslovil jejich černý humor,” říká režisér Jan Hřebejk. Na scénáři se pracuje, natáčet by se mělo na jaře příštího roku, diváci by měli Sněžím! vidět na podzim roku 2022.

 

TV série nebo film?
„Obě knihy jsme se rozhodli spojit do jednoho příběhu. Obě kauzy totiž vyšetřoval jeden a tentýž tým vyšetřovatelů. Uvažujeme o dvanáctidílné TV komediální krimi sérii, která může být případně prezentována i v podobě dvou celovečerních kinofilmů. Ještě uvidíme, kam a jak se projekt rozvine,“ vysvětluje jeden z producentů, Matěj Chlupáček:

Korupce pod bílými plášti
Oba příběhy spojuje nejen tým vyšetřovatelů, ale také lékařské prostředí a neuvěřitelná bezskrupulózní chamtivost hlavních aktérů. Autor knih Radek Kedroň sledoval pozadí těchto korupčních případů, shromáždil dokumenty z vyšetřování, zpovídal státní zástupce, detektivy i svědky. Sestavil podrobnou rekonstrukci kauz, která nahlíží na notoricky známé příběhy z dosud neznámých úhlů a zprostředkovává unikátní pohled do prostředí elitních policejních kriminalistů.

„Sněžím! Deník bílé mafie”
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý odsouzený na 9 let nepodmíněně. Proslul v médiích tím, že si o svém korupčním, finančním i kokainovém tažení vedl barvitý deník s popisem toho, jak mafie v českém zdravotnictví fungovala – od dodavatelů přes šéfy zdravotnických zařízení a vysoké státní úředníky až po vyhlášené kmotry.

„Operace Rath“
Lékaři David Rath, Petr Kott a jeho žena Kateřina Kottová (rozená Pancová) maskováni bílými plášti zavlekli do středočeského kraje jednoho z nejzákeřnějších parazitů současnosti – klientelismus. Miliony brali, ač měli jasné signály, že po nich policie jde.

O co v kauzách šlo?


Případ Dbalý:
Vladimír Dbalý byl uznávaný neurochirurg, který v letech 2006-2012 řídil Nemocnici Na Homolce. V lednu 2021 byl pravomocně odsouzen k 7 letům vězení a peněžitému trestu ve výši necelých 11 milionů korun.
Podle soudu soustavně manipuloval se zakázkami pro nemocnici a pral špinavé peníze. „Jeho” digitalizace přinesla nemocnici škodu 57 milionů korun. Při nákupu gamanože v roce 2009 přijal několikamilionový úplatek. Více informací o tomto neuvěřitelném příběhu se dozvíte v rozhovoru Radka Kedroně pro DVTV.

Byl iniciátorem dalších kšeftů, například za právní služby nemocnice advokátům Šachta & Partners neoprávněně zaplatila 25 milionů korun, Dbalý od právníků za tento fajn kšeft dostal úplatek 2,5 milionu.
Dbalého prozradil jeho deník, který si psal a v němž popisoval, jak kšefty fungují. Z něj vyplynulo, že pro zadání a úplatky si chodil také ke známému pražskému lobbistovi Ivu Rittigovi. Nemocnice kvůli zmanipulovaným zakázkám musela finančnímu úřadu zaplatit 29 milionů korun za porušení rozpočtové kázně. A hrozí, že dalších 300 milionů bude muset zaplatit kvůli opakovanému porušování zákonů. Dbalého deník ale přitáhl zájem médií ještě víc kvůli závislosti úplatkářského exšéfa nemocnice na kokainu. „Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN,” zní nejznámější pasáž Dbalého deníku, kde píše o zážitcích při užívání drog. Dbalý kokain užíval i v práci.

Případ Rath:
Jeho případ má dvě větve. Jednalo se o korupci kolem oprav buštěhradského zámku a nákup
zařízení pro kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici a rekonstrukce těchto nemocnic ve stovkách milionů.

V květnu 2012 byl zadržen protikorupční policií s krabicí od vína, v ní měl ale místo vína sedm milionu korun. Zvukový záznam zachycující Rathovo zadržení si můžete poslechnout zde. Slavné je to Rathovo podivování se nad tím, že mu kolegyně dala krabici s vínem a že si ji doma vypije. Spolu s ním byli zadrženi a obviněni tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (rozená Pancová) a její manžel Petr Kott, šéf středočeské VZP. Při domovních prohlídkách našla policie dalších 30 milionů korun v domě ředitelky Pancové a v Rathově domě v Hostivici pak 10 milionů korun.

Zatímco korupce kolem oprav buštěhradského zámku je vyřešena, další ještě na své verdikty čekají. Dne 26. června 2019 Vrchní soud v Praze potvrdil Rathovu vinu, změnil pouze trest na 7 let odnětí svobody a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun. Na sedm let za mříže do teplické věznice nastoupil 7. října 2019 Manželé Kottovi na šest let do vězení nastoupili jen o pár dnů později – 21. října 2019.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90