reklama top
prahazijehudbou 728x90

Poté, co Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva, stála kousek od Kulaťáku, se teď Rusové se obávají, že jim i ostatní východoevropské státy budou posílat sochu sovětského hrdinu Koněva zpět.

Podle serveru iDNES.cz by Rusku mohlo hrozit, že se Českem inspirují i další východoevropské státy. Mluvil o tom bývalý ruský ministr kultury Vladimir Medinskij, který nyní působí jako poradce prezidenta Vladimira Putina. Česko se totiž chce s Ruskem dohodnout o transportu sochy maršála Koněva, který do dubna stál v Dejvicích.

Medinskij varoval, že by se krokem Česka mohly inspirovat i další východoevropské státy k vývozu sovětských pomníků do Ruska. To, že by Česko Koněva Rusku vrátilo mluvil také český ministr zahraničí Tomáš Petříček v rozhovoru s Hospodářskými novinami. Převoz sochy maršála je zatím v jednání.

Maršál Koněv se podílel na osvobození Prahy od nacistů, tyto zásluhy mu a sovětským vojákům, kterých padlo téměř 10 milionů, nikdo neupírá. Bohužel se ale podílel i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku.

Není to poprvé, co se Češi pustili do Rusů. Svérázný starosta Řeporyj a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný začátkem tohoto roku nechal ve své městské části nainstalovat pamětní desku Vlasovcům. Ty Rusové pokládají za zrádce, protože se přidali na stranu Hitlera. Novotný ale tehdy svůj krok obhajoval tím, že Vlasovci zachránili Prahu a odvrátili plán nacistů, kteří chtěli českou metropoli „totálně zdevastovat“. Podle Novotného právě Sovětský svaz nechal Vlasovce, kteří už dříve nesouhlasili se Stalinem, Němcům napospas.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90