reklama top

Až do opraveného Ateliéru Jana Zajíce Akademie výtvarných umění (AVU) v Bubenči opět vkročí studenti, měli by našlapovat s náležitou úctou. Pod jejich nohama totiž bude i dlažba, kterou stavbaři Metrostavu sháněli po celém světě. Při bourání objevili pod původní dlažbou ještě jednu z glazovaného betonu, která byla položena zřejmě v roce 1870. A protože se jí zachovalo omezené množství, museli dát vytvořit repliku. Dlažba je však tak specifická, že vhodného výrobce našli až v dalekém Vietnamu. Jenomže pak příběh o kuriózní dodávce zdramatizovala pro změnu napjatá situace v mezinárodní logistice.

„Výrobu jsme zadali loni v říjnu a Vietnamci to do konce roku měli hotové. Problém nastal při přepravě zboží. Rok po uvíznutí lodi v Suezském průplavu nejspíš prohloubila logistické komplikace na této důležité námořní křižovatce válka na Ukrajině a náš náklad v důsledku toho trčel v Suezu několik měsíců. Do přístavu v Hamburku doplul až na konci května,“ vypráví Lukáš Březina, vedoucí projektu, ze společnosti Metrostav. „Naštěstí máme dostatečně zkušené dlaždiče, tak věřím, že se jim ani po takovém dobrodružství s dodávkou materiálu nebudou třást ruce při pokládce,“ směje se.

Jeho tým pracuje v sochařském a malířském ateliéru od září loňského roku. Nyní se věnuje především renovaci vnitřních povrchů a na závěr přijdou ještě úpravy vnějších komunikací. Stavbaři chtějí předat opravenou budovu investorovi před létem.

„Přestože je to pro nás zakázka malého rozsahu, stavebně jde o velmi obtížné dílo. Svou roli hraje i situování staveniště ve vnitrobloku, které vylučuje využití větší mechanizace. Pracujeme jako naši předkové téměř výhradně s drobným ručním nářadím,“ vysvětluje Březina.
Ateliér v Zajícově ulici vznikl v roce 1902 jako zázemí pro výstavu a pobyt francouzského umělce Augusta Rodina, jednoho z největších sochařů své doby. V současnosti slouží jako přípravná škola kresby a modelování pro první ročníky AVU. Secesní hlavní budova byla dokončena orok později a v roce 1998 prošla generální rekonstrukcí. Její součástí je i unikátní školní knihovna od architekta Jana Kotěry.
Bubenečský areál Akademie výtvarných umění je pro Metrostav známou adresou, v minulosti zde společnost opravila například budovu Školy architektury AVU. A i po rekonstrukci ateliéru bude spolupráce pokračovat, protože firma zvítězila i ve výběrovém řízení na přestavbu studijního a zahraničního oddělení v hlavní budově.

Metrostav se v posledních letech stává specialistou na rekonstrukci historických budov v Praze. V současnosti dokončuje restaurační práce na Clam-Gallasově paláci a nedávno zahájila opravu Průmyslového paláce. Pracoval také na obnově Staroměstského jezu. Nejprestižnější zakázkou z historického portfolia zůstává rekonstrukce Národního muzea.

-red-

reklama bottom