reklama top

Všimli jste si někdy soví plastiky u vjezdu do paláce Platýz z Národní třídy? Proč malá sovička sedí právě tady?

Dům označovaný jako „Platýz“ se na Národní třídě v Praze nachází už od roku 1347. Tehdy jej nechal postavit člen dvora Karla IV., Fridrich Burgundský. V roce 1586 koupil dům Jan Platejs (Platais z Plat­tenštejna) za 1 800 českých kop. Právě po něm nese dům své jméno dodnes. Později vlastnilo dům ještě několik majitelů, docházelo k přestavbám, až zde vznikla hospoda a později i zájezdní hostinec s ubytováním.

Právě tehdy se začala psát historie malé sovičky, která sedí na bidýlku nad domem dodnes. V době, kdy do hostince přijížděly formanské vozy, nebylo zvenčí patrné, zda je ve dvoře místo. Proto v bráně sedával vrátný, který povozníky informoval. Tento vrátný měl u sebe neobvyklého zvířecího mazlíčka – ochočenou sovu. Ta spolu se svým pánem vždy až do rána dohlížela na provoz dvora a dostávala od formanů pamlsky.

Po smrti vrátného nechal tehdejší majitel domu vyhotovit plastiku oblíbené sovy a umístil ji nad vjezd do dvora z dnešní Národní třídy. Soška pak sloužila všem těm, kteří přijížděli, byla ovládána táhlem podle toho, zda bylo ve dvoře místo, nebo ne. Tedy, pokud bylo ve dvoře místo pro formanské vozy, byla sova vztyčena hlavou nahoru, ale pokud byly tehdejší garáže v Platýzu obsazeny, visela sova hlavou dolů a vjezd do průjezdu byl zakázán. Dnes bychom mohli říci, že sovička sedící na svém bidýlku už více než dvě stě let byla jakýmsi prvním semaforem, neboť ty skutečné začaly sloužit až v roce 1927.

Ve fotogalerii si jistě všimnete také „kuželů“ u vjezdu do domu. Má je většina starých domů v centru města. To byly patníky, které sloužily k tomu, aby kola povozů nedřela fasády domů. A ještě jedna zajímavost – dřevěná vrata jsou původní z roku 1822.

O historii tohoto krásného paláce zase příště.

-jah-

reklama bottom