reklama top
prahazijehudbou 728x90

Organizátoři akcí k 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora přišli se zajímavým nápadem. Vydali speciální bankovky s československými hrdiny v limitovaném počtu – 1942 kusů. Odkazují tím na rok, kdy se největší podobná akce v době nacismu ve světě uskutečnila. Po pár týdnech, kdy si je lidé mohli na akcích koupit jejich cena vylétla strmě nahoru.

„Zatím má rychlejší start než bitcoin a kurz za 1 GK víc jak Euro. Tak to já si tu svoji pořádně uložím, třeba bude jednou pokladem z půdy a vzpomínkou na jeden super nápad, napsal spoluorganizátor akcí k 80. výročí atentátu na Heydricha,“ místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek.

Nápad přišel, když Vítek na sociálních sítích zahlédl bankovku, která byla vydaná pro pražské ZOO. V listopadu 2021 právě probíhaly první porady k organizaci oslav. Úřad osmé městské části se pak obrátil na Státní tiskárny cenin, kde bankovky nakonec vznikly.

Zájemci si pak mohli bankovku za 500 korun koupit přímo na akci, bylo jich vydáno 1942, ani o kus více. Tiskárna už protokolárně zlikvidovala veškeré podklady pro tisk. Nyní jsou bankovky prodávány až za 2500 korun. A jejich sběratelská hodnota půjde dál nahoru, míní Vítek.

Zajímavostí je, že o bankovky projevila berlínská instituce Topografie teroru, která se věnuje hrůzám válek ve všech podobách. Jejich ústřední téma je právě nacismus. Toto muzeum je skvělým příkladem německého vyrovnání se s minulostí.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90