reklama top

Děti se ho bály! Pobavil nás! Tak různě píší lidé na našem Facebooku o vodníkovi, který se objevil
na Matějské pouti. Kdo to je?

Často ho lidé mají za žebráka, kterých se v ulicích města potuluje docela dost. Ti šikovnější, kteří nabízí nějakou podívanou jsou v létě k vidění třeba u Tančícího domu, kde na přechodu předvádí, co je napadne. Bývá tam žonglérka. Občas se objeví Charlie Chaplin, který přicupitá k okénku, protočí hůlkou, smekne klobouček a typicky chaplinovsky se usměje.

Jenže tenhle vodník, to je legenda. Živoucí rekvizita, jak sám o sobě říkává. Jiří Pánek se převlékáním za vodníka nejen živí, ale děti taky baví. Některé. Přesto drobáčkem za svou etudu nepohrdne.

Langoš se skořicí? Ale jo, dá si. FOTO: Ivana Čížková

Je původem z Moravy a občas se stěhuje. Jeden čas žil na jihu Čech, k vidění býval v Českých Budějovicích, Českém Krumlově nebo Jindřichově Hradci. O několik let později údajně pobýval pod Řípem. Po Čechách a Moravě se potuluje už několik desítek let.

„Vodníkem jsem chtěl být od dvanácti let,“ vzpomíná Pánek pro server E15. K divadlu ho přivedl děda, který byl loutkohercem. O sobě tvrdí, že je neznámějším českým vodníkem a několikrát vyhrál Čochtanovu Třeboň, kde se vyhlašují nejlepší hastrmanské postavy. Což není pravda, ale nekažme si historku.

„Občas vlezu do Vltavy nebo do Malše a Němci po mně házejí eura. Divadlo hraju třeba v Pohádkovém domě v Krumlově. Zdraví mě i policajti a někdy mi řeknou mistře nebo brčálníku,“ vypráví pouliční bavič serveru E15.

Pánek tvrdí, že jako vodník má ještě jedno jméno – Rumpolec. Dostal ho od štamgastů, když v hospodě pil rum. A přitom, jako všude, kde se objeví, vypráví nejrůznější historky. Jako vodník jen tak nežebrá. Má sice připravený klobouk, ale raději lidi baví. Třeba i strážníky. Ti z Jindřichova Hradce o něm před lety mluvili jako o zábavné postavě, která je zdraví skřehotáním. Podle strážníků si nikdo z občanů na něj nestěžoval. Jen jednou ho vyhnali z jindřichohradeckého zámku.

Že si své ocenění coby nejlepší vodník v Česku vymyslel potvrzují organizátoři festivalu Čochtanova Třeboň i provozovatel jindřichohradeckého Pohádkového domu. Ale co, ceny sbírat nemusí, hlavně když s rozumem, aby se ho bázlivé děti nebály, baví. Jako v těchto dnech na Matějské pouti, kde se objevil. Nakonec, má to kousek do Vltavy.

-jah-

reklama bottom