reklama top
prahazijehudbou 728x90

Novoroční oslavy budou opět o něco ohleduplnější. V citlivých oblastech Prahy nebude možné odpalovat novoroční pyrotechniku. Rozhodli o tom pražští radní.

Praha tak chce dopřát klid v přírodě žijícím a domácím zvířatům nebo nemocným a seniorům. Zároveň chce chránit majetek. Nová vyhláška jasně vymezuje klidové zóny, kde je zakázáno odpalovat jakoukoli pyrotechniku. Nadměrný hluk tak nebude v památkové rezervaci, kolem vodních toků a na lodích. V okolí nemocnic a domovů pro seniory, v chráněných přírodních územích nebo v okolí zoologické zahrady. Praha z bezpečnostních důvodů zakáže také vypouštění například lampionů štěstí a dalších výrobků, které nejsou pod kontrolou a mohou způsobit požár. Město původně zvažovalo, že by zakázala petardové a ohňostrojové veselí úplně. Nakonec ustoupila několika radnic městských částí a městské policie. Ta svůj nesouhlas odůvodněla tím, že by nezvládla kontrolovat celou Prahu.

Na novoroční videomapping a ohňostroj nejsou peníze ani jistota kvůli koronaviru

Hlavní město nebude nebude organizovat oblíbený novoroční videomapping, ani ohňostroj. Důvodem je hledání úspor v souvislosti s pandemií koronaviru a efektivnější využití finančních prostředků. Dalším důvodem je též nejistota v možných hygienických opatřeních při pořádání hromadných akcí.

„Od pořádání ohňostrojů a pyrotechniky obecně ustupuje mnoho západoevropských metropolí. Příchod nového roku lze oslavit i jinými, sofistikovanějšími způsoby, které nebudou mít negativní vliv ani na životní prostředí, ani na zvířata v Praze, pro které je tento den často velmi stresující,“ řekl primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Finanční prostředky mohou využity například k podpoře seniorů, podnikatelů, sociálně slabých a dalších skupin obyvatel nebo k podpoře turismu, služeb a dalších oblastí. V rámci červencového usnesení rady hlavní město ze svého rozpočtu vyčlenilo více jak 613 milionů korun z běžných výdajů a další úspory bude hledat i nadále.

„Vždy jsem byl pro zákaz ohňostrojů, a to z důvodu negativního dopadu na zvířata, která žijí v Praze. A to zvířata jak divoká, žijící v parcích a pražských náplavkách, ale i na domácí mazlíčky. Proto toto rozhodnutí vítám a jsem rád, že v době koronakrize se nebudou utrácet peníze za tuto formu zábavy,“ uvedl předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.

Tradiční součástí uvítání nového roku v hlavním městě byl novoroční ohňostroj. V posledních letech byl z mnoha stran, včetně části veřejnosti, vnímán jako nevhodný z hlediska dopadu na životní prostředí a také bezpečnosti, zejména pro zvířata žijící na území Prahy. Proto byl po zvážení možných alternativ za ohňostroj pro důstojné rozloučení s rokem 2019 a slavnostní přivítání roku 2020 zvolen videomapping.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90