reklama top
prahazijehudbou 728x90

Na Václavském náměstí to o Silvestrech běžně vypadá jako ve válce. Davy opilých lidí, především turistů, samou radostí odpalují stovky dělobuchů, z rukou jim padají lahve šampaňského. Letos to na slavném náměstí bylo jiné. V poslední den roku 2020 tam byli téměř jediná městská policie, kromě novinářů a jedné protestující ženě proti vládním nařízením.

Městská policie hlásí pohodovou službu. V poslední den roku 2020 a první hodiny roku 2021 byly podle jejich čísel nejklidnější v novodobé historii. Na noční silvestrovské směně měla pražská městská policie ve službě 450 strážníků. Vedle kontrol zaměřených na krizová opatření a používání pyrotechniky v souladu s novou vyhláškou hlídky řešily v ulicích jen minimum mimořádných událostí.

Ve dvou případech museli strážníci použít donucovací prostředky. V jednom případě se jednalo o ženu, účastnici demonstrace z Václavského náměstí, ve druhém o podnapilého muže, který ve Stodůlkách i po opakované výzvě napadal ženu. Na protialkoholní záchytnou stanici převezla hlídka ženu se 2 promile, kterou nalezla na Mostě Legií. V trojském útulku našlo dočasný azyl 10 ztracených psů, z nichž 4 nebyli označeni čipem. Operátoři tísňové linky přijali enormní počet dotazů ohledně pyrotechniky. Dotazy směřovaly převážně k místům, kde je možné pyrotechniku použít. Hned po 21. hodině také zaznamenali několik oznámení ohledně zákazu vycházení. Pro operátory pak nastal klid úderem druhé hodiny ranní. I pražští strážníci hodnotí letošní oslavy, jako nejklidnější za posledních několik let.

Během silvestrovské noci strážníci v Praze zjistili 183 porušení krizových opatření, z nichž 17 případů řešili uložením pokut v celkové výši 8 800 korun, 19 porušení oznámili správnímu orgánu a ostatní řešili domluvou. Dále pak zjistili 28 případů porušení vyhlášky v souvislosti s pyrotechnikou. Za tato porušení uložili 15 pokut v celkové výši 3 700 korun, 3 přestupky oznámili správnímu orgánu a v ostatních případech pak postačila domluva.

V druhé polovině roku 2020, konkrétně za období září až prosinec, zjistily hlídky strážníků přes 34 tisíc (34 220) porušení mimořádných a krizových opatření.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90