reklama top
prahazijehudbou 728x90

Česká národní banka nově přišla se zprávou, že ceny hypoték padají. Například úroky v listopadu byly na nejnižší úrovni v historii hypoték v Česku. Jenže odborníci z bank a ekonomové už teď tvrdí, že dobrou situaci kazí nedostatek nemovitostí a celý trh z nemovitostmi by také mohl ochladit konec vládních protikoronavirových podpor. Banky už zjišťují, že řada Čechů velké hypotéky nezvládne a snižují odhadní ceny a půjčují méně peněz. Pomalu se tak rozjíždí nový trend – nakupování nemovitostí v zahraničí. Třeba v Albánii.


Divoké hory a úchvatné pláže. Poptávka po bytech v Albánii roste
Panenská příroda, nepřeplněné pláže, milí lidé, zkrátka ideální turistický cíl. Malá balkánská země zažívá obrovský rozmach turismu. A zajímají se o ni i Češi. Podle cestovních kanceláří se Albánie objevuje na předních místech zájmu o dovolenou v letošním roce. Albánie nabízí nedotčenou horskou přírodu, 362 kilometrů pláží, moderní i historické stavby a skvělé kulinářské zážitky. Ceny jsou navíc oproti Chorvatsku nebo Slovinsku velmi příznivé.

Dříve pusté pláže, byrokracie, kriminalita. Albanie prošla velkými změnami
Kdysi uzavřená země, dosud zbytečně v zajetí předsudků o chudé a nebezpečné zemi, prochází obdobím ohromných změn a snaží se dohnat evropské turistické destinace. K Evropě právem patří, i když jí to izolací minulých režimů bylo upíráno. Zejména v přímořských oblastech nastává turistický boom. Kdysi dlouhé pusté pláže nyní lemují přímořské hotely a letoviska, restaurace a obchody. Kilometry písčité pláže najdete ve městě Durrés, kam se dostanete za půl hodiny z letiště v hlavním městě Tirana. Čisté pláže jsou vybaveny slunečníky a lehátky a ubytování nabízí hotelové komplexy i soukromé apartmány. Ceny ubytování, jídla i služeb jsou zhruba poloviční oproti České republice.

Fajn lidé, památky a výlety
Nádherné pláže a romantické zátoky najdete také na jihu země. V Saranda – pobřežním městě vybudovaném na skále, si užijete krásné pláže s průzračným mořem. Bílý písek, a až karibsky tyrkysové moře, objevíte také na poloostrově Ksamil. V Albánii vás překvapí upřímní a přátelští lidé. Rádi s turisty navazují kontakt a jsou ochotni kdykoliv pomoci. Nejsou však neodbytní jako v mnoha jiných světových destinacích. A jakmile vyzkoušíte místní kuchyni, budete nadšeni. Mísí se zde středomořská italská, řecká i albánská kuchyně. Výborná jsou také místní vína. I v luxusnějších podnicích je levno. Kromě hlavního města Tirana, které je dáváno za příklad poklidného soužití náboženských kultur, a najdete zde řadu památek z různých období, nevynechejte v jižní části země Butrint – antický areál, zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Památky a stavby, které zde byly nalezeny, sahají od doby bronzové až do 19. století. Nedaleko najdete i sladkovodní jezero Butrint. Ve městě Vlora, které se pyšní dlouho promenádou, se zase nachází připomínka jednoho z největších milníků národní historie – monumentální pomník nezávislosti Albánie na náměstí Vlajky.
Pro výlety využijte levné zapůjčení automobilu nebo veřejnou dopravu. Silnice jsou zde na podobné úrovni, místy i lepší, než u nás. Výlety nabízí i místní cestovní kanceláře.

 

Divoká horská příroda
Více než 70 procent země je pokryto horami. Ohromí vás přírodní krása, místy doslova divoká, dosud lidmi nekultivovaná. Narazíte na odlehlé horské vesničky, kam ještě turismus tolik nepronikl. Překrásné hory, tyčící se nad mořem nebo jezery, prozkoumejte pouze s místním průvodcem. Turistické značení totiž nenajdete. Ve vysokých horách, jimiž prostupují kaňony a křišťálově čisté řeky, budete mnohdy úplně sami.
Doporučujeme návštěvu národního parku Theth, který se nachází v údolí horského masivu s názvem Prokleté hory. Kromě nádherné krajiny uvidíte kamenné domky s dřevěnými střechami, které působí, jako by se tu zastavil čas.

Dovolená ve vlastním
Desetitisíce Čechů si v minulosti pořídili nemovitosti v Chorvatsku. Zejména výrazné zlepšení turistické infrastruktury a ceny v Albánii už ale vede spoustu privátních investorů z přelidněného Chorvatska víc na jih. Pokud se budete chtít do Albánie vracet, chyťte se příležitosti mezi prvními a místo chaty za městem si zde pořiďte vlastní byt. Přímý let z Prahy trvá dvě hodiny za cenu letenky od 1000 korun.
Menší byt v novostavbě pořídíte okolo 1,5 milionu korun a v době, kdy ho nevyužíváte, ho pronajměte.
„Z letiště jste na pláži do půl hodiny. Na dovolenou tak jezdíte na místo, které je vaše. V termínech,
kdy k moři nemíříte zrovna vy, ale létají tam turisté, můžete apartmán pronajmout,“ popisuje Daniel
Mikulka, který zájemce o nemovitost provází celým procesem a zajišťuje komplexní služby od vybavení
apartmánu, správu nemovitosti nebo ubytování hostů. Prodloužený víkend u moře si tak můžete dopřát
kdykoliv. Home office a distanční výuka vašich dětí tak bude mít, nejen v době epidemie, úplně jiný rozměr.

Jak se do Albánie dostat
Využijte přímé letecké spojení Praha – Tirana. Nízkonákladová společnost WizzAir nabízí velmi levné letenky a z letiště budete za půl hodiny na pláži v Durrés. Pokud se rozhodnete pro dobrodružnější cestu autem, nejrychleji se do Albánie dostanete přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Kosovo. Na cestu vám stačí vám cestovní pas nebo občanský průkaz.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90