reklama top

Seriály o zajímavých místech v Praze vás baví. Přinášíme proto další, tentokrát pod hashtagem #prazskazkratka, který vám ukáže, kudy si na vašich špacírech můžete přes málo známá místa zkrátit cestu. Tahle je na Vyšehrad. Z Výtoně se na něj můžete dostat i tudy. Děkujeme stránce Špacír po Praze.

Ještě tu máme pár zajímavostí. Ještě před vstupem do „myší díry“ mezi domy byla kdysi proluka, které se říkalo „Bouračka“. Právě tudy chodily generace part kluků nahoru na Vyšehrad. Šlo o celý volný prostor kolem dětského hřiště, část hřiště naštěstí zůstala. Mimochodem nebyla to jediná dobrodružná cesta skrz křoviska, kterou dobrodružní kluci chodili. Další cesta byla dole, z Libušiny ulice, naproti kubistických vil.

Naproti Bouračce, po levé straně směr na Vyšehrad, je také bývalý chudobinec sv. Vojtěcha, který v roce 1865 založil probošt Vojtěchem Rufferem (1790-1870), který se mladého kněze stal církevní vyšehradskou VIP. Vedl na Vyšehradě školu, byl mezi svými žáky velmi oblíben a v roce 1865 koupil staré pekařství a nechal postavit právě tento ústav. Fungoval pro třicet nemajetných vyšehradských občanů. Dům stojí dodnes a je možné na něm vidět, jak vysoké tu domy bývaly.

Až skončí pandemie, budete se moc s naším spolupracujícím projektem Špacír po Praze vydat. Třeba prolezeme díky vedení Národní kulturní památky Vyšehradu i ty tajné cesty kluků a objevíme další skrytá místa této památky české historie.

reklama bottom