reklama top
prahazijehudbou 728x90

Na dětském hřišti v ulici Za Haštalem v Praze 1 nově stojí dřevěná vyřezávaná lavička nesoucí jméno jednoho z nejvýznamnějších českých autorů literatury pro mládež a skautského vůdce Jaroslava Foglara.

S myšlenkou instalace laviček Jaroslava Foglara v různých částech Prahy přišla Skautská nadace Jaroslava Foglara. Lavičky jsou z tvrdého dubového dřeva s opěradly vyzdobenými motivy příběhů jednotlivých knih. Autorem je řezbář Stanislav Pokorný.

Jednotlivé lavičky jsou připravovány k novým vydáním Foglarových románů. První byla instalována v roce 2018 na dětském hřišti v Riegrových sadech k románu Hoši od Bobří řeky. Následovaly lavičky k románům Chata v Jezerní kotlině v Havlíčkových sadech a Boj o první místo ve Stromovce.

 

Instalace lavičky na dětském hřišti v ulici Za Haštalem vzešla z iniciativy členů 48. klubu oldskautů Jestřábi.

Lavička Jaroslava Foglara v Praze 1 je věnována románu Záhada hlavolamu. Lokalita Starého Města byla vybrána proto, že se spisovatel prostředím křivolakých uliček a zákoutí inspiroval k vytvoření literární podoby tajuplných Stínadel. Jeho dílo už v této části Prahy 1 připomíná od roku 2006 i název ulice Ve Stínadlech, spojující Haštalské náměstí s ulicí U Obecního dvora.

Příznivci Foglarova díla si navíc v květnu příštího roku připomenou 80 let od prvního knižního vydání Záhady hlavolamu. Ta předtím v letech 1940 až 1941 vycházela na pokračování jako vkládaná příloha časopisu Mladý hlasatel.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90