reklama top
prahazijehudbou 728x90

Změny názvů ulic, náměstí a dalších prostranství vzbuzuje vždy velký ohlas. Hodně se teď mluví o přejmenovávání všeho, co má společného s Ruskem. Praha si neodpustila provokaci a načas pojmenovala část ulice před ruskou ambasádou na ulici s názvem Ukrajinských hrdinů. Jako každý takový krok vyvolal emoce. Má jít především o symboliku. Ty ale jak přišly, zase odešly. Příkladem toho může být zkouška přejmenování žižkovské ulice Koněvova na Hartigovu.

Praha 3 se v uplynulých týdnech ptala místních, kteří žijí v Koněvově ulici, zdali by jim vadila změna jejich bydliště a to by se nově jmenovalo po žižkovském patriotovi a prvním starostovi města Žižkov Karlu Hartigovi. S moc velkým zájmem se „obecní referendum“ třetí městská část u lidí nesetkala. Ačkoli podmínky spojené s případným přejmenováním byly pro místní co nejjednodušší. Radnice totiž předem deklarovala, že veškeré změny například v občankách a dalších dokumentech by radnice vyřídila rychle a bezplatně.

Z 3 689 oslovených obyvatel se v průzkumu vyjádřilo 944. Z toho vyplývá, že 74,5 % oslovených lidí s trvalým bydlištěm v Koněvově ulici se do průzkumu vůbec nezapojilo. Osloveno bylo také 262 provozoven s adresou v Koněvově ulici, hlasovalo ale pouhých 42 z nich. Přesně 84 % provozoven se tedy průzkumu dobrovolně nezúčastnilo.

Radnice Prahy 3 během průzkumu přišla se zajímavý zjištěním. „Zatímco na sociálních sítích se zdálo, že téma přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu budí opravdu obrovský zájem a že je tu velká část obyvatel této ulice, kteří se proti tomu staví, samotný průzkum ukázal, že pro většinu místních to zřejmě není podstatné téma,“ říká radní pro kulturu a strategické plánování Prahy 3 Pavel Křeček, který záměr přejmenovat Koněvovu ulici předložil 6. dubna 2022 Radě městské části.

Nebývalý zájem naopak vzbudila tato anketa, kterou radnice uspořádala pro místní online od 1. do 10. června 2022 a hlasovalo v ní celkem 2 273 lidí. Pro přejmenování Koněvovy ulice se vyslovilo 63 % z nich, proti bylo 37 % hlasujících. Celkovým počtem „odevzdaných“ hlasů se jedná o historicky nejúspěšnější anketu, kterou kdy Praha 3 pořádala.

I přesto, že průzkum obyvatele, kteří v Koněvově ulici žijí nebo podnikají nechala chladnými, rozhodli se radní Prahy 3 přeci jen na zastupitelství změnu projednat. Přejmenování Koněvovy ulice na ulici Hartigovu se bude řešit 21. června 2022. Stanovisko Zastupitelstva k záměru přejmenování ulice je důležité také pro místopisnou komisi Rady hlavního města Prahy. Jestli by Praha 3 o Koněvku přišla by rozhodl až magistrát.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90