reklama top
prahazijehudbou 728x90

Na mapě Žižkova zřejmě brzy zmizí známá ulice. Radnice udělala další krok k tomu, aby došlo k přejmenování Koněvovy ulice. Nově se bude jmenovat Hartigova. S tím ještě souhlasit rada magistrátu.

Podle radnice Prahy 3 byl návrh na přejmenování známé ulice podpořen napříč politickými stranami. Hlasovali pro něj koaliční, opoziční i nezařazení zastupitelé. Všechny politické kluby měly volné hlasování, žádný klub tedy nezavázal svoje zastupitele k hlasování pro nebo proti.

Případné přejmenování přinese obyvatelům Koněvky povinnost výměny občanky nebo techničáku k vozidlu. Z průzkumu, který na toto téma radnice organizovala, vyplynulo, že případné problémy s doklady vyvolávají větší odpor. Přejmenování ještě není definitivně rozhodnuto, konečné slovo má rada hlavního města. Pokud i ta návrh schválí, trojka slibuje, že udělá všechno proto, aby to dotčení obyvatelé měli co nejsnazší. Zajistí například delší otevírací dobu na úřadě a chce k tomuto účelu otevřít i kancelář v KC Vozovna.

Podnikatelům z Koněvky by se měly všechny údaje v registrech aktualizovat samy. Radnice spustí také jasnou informační kampaň, aby nedocházelo k záměrným či nezáměrným mystifikacím.

Otázka přejmenování vyvolala dost emotivních reakcí. Zastánci říkali, že Koněv přeci osvobodil Prahu. Jenže v době, kdy ulice dostala jeho jméno (1946), byl maršál naživu a nikdo netušil, jaké činy ještě napáchá (brutální potlačení maďarského povstání, výstavba Berlínské zdi). Pojmenovávat ulice po živých osobnostech je běžná praxe v despóciích, ale ne v demokratické Evropě.

Oproti tomu Karel Hartig zemřel v roce 1905 a všechna jeho důležitá životní fakta jsou známá. V 19. století se aktivně účastnil politického a spolkového života, jako stavitel postavil na Žižkově kolem 60 domů, byl také prvním starostou Žižkova. Účastnil se řady národních manifestací, na vlastní náklady vyrubal z Vítkova jeden ze základních kamenů Národního divadla, na jeho návrh vzniklo pojmenování ulic z doby husitství a další. Je zřejmé, že šlo o velkou osobnost veřejného života, která se zcela zásadně přičinila o vznik a vývoj Žižkova v jeho prvních letech. „Vůči osobě Karla Hartiga jsme dnes jako Praha 3 splatili velký dluh,“ píše ve své zprávě radnice Prahy 3.

Mezi Žižkováky se hodně mluví o možných komplikacích. Obyvatelé této ulice musejí do 15 dnů vyměnit občanky, žije jich tam téměř pět tisíc. Nové dokumenty dostanou zdarma. Radnice trojky hlásí, že úřady kvůli tomu budou otevřené i o víkendech. Podle zjištění serveru iDNES.cz je tam 600 firem.

Změnu adresy je nutné nahlásit také v bankách a ve zdravotních i komerčních pojišťovnách.
Problém by mohl nastat u změn v souvislosti s Českou správou sociálního zabezpečení a Úřadu práce. Tam lidé musejí nahlásit změnu adresy do osmi dnů.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90