reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zastupitelstvo Prahy 3 schválilo rozpočet na rok 2023. Městská část plánuje investice do rekonstrukce domů a bytů, výsadby stromořadí, přípravu obřího projektu Domu tance či opravy „podchodu hrůzy“ pod panelovým kolosem v Kubelíkově ulici. Investice mají dosáhnout asi 742 milionů korun, tedy zhruba o čtvrt miliardy více než loňský rok.

Plánované výdaje městské části Praha 3 na rok 2023 tvoří z 55 % ty kapitálové, tedy především investice. Zbylých 45 % jsou běžné výdaje, které se týkají například vzdělávání, kultury nebo sociálních služeb. Zajímavostí je, že nadcházející provozní rozpočet je kladný, navrhuje totiž běžné výdaje ve výši 613 milionů a běžné příjmy ve výši 618 milionů korun, tím se mezi ostatními městskými částmi stává raritou, taková strategie se daří již od konce 2019. „Chod radnice díky tomu nebude dofinancováván z investičních peněz. Jinými slovy: máme zdravé financování“, reaguje starosta Prahy 3 Michal Vronský. A zároveň dodává, že rostoucí ceny energií totiž navýšily provozní výdaje o 20 milionů. „Pokud jsme nechtěli, aby školáci seděli při výuce v bundách, museli jsme šetřit na provozu jinde. Škrty se tak dotkly prakticky všech rozpočtových kapitol,“ doplňuje Vronský.

A které z letošních projektů považují radní za stěžejní? „Kdybych měl vybrat dvě investice, tak za prvé to bude studie k výsadbám stromořadí na dolním Žižkově. Cílem je, aby se na Trojku dostaly stromy tam, kde nikdy nebyly a jsou nejvíce potřeba. Vedle toho je zásadní revitalizace panelových domů, které si to opravdu zaslouží,“ říká radní Jan Bartko, který má rozpočet městské části ve své gesci.

Právě revitalizace panelového domu v Táboritské vyjde radniční kasu letos na nejvíc peněz, úpravy by měly spolknout 228 milionů korun. Jedná se například o zateplení fasády i střechy, výměnu oken, ale i celkové investice do veřejného prostoru, kde denně nakupuje či prochází tisíce lidí.

Opravy podchodu hrůzy pod panelovým kolosem
Další masivní investicí budou rozsáhlé úpravy sousedního obřího panelového domu v Kubelíkově ulici, náklady na revitalizaci včetně „podchodu hrůzy“ by měly tento rok dosáhnout 110 milionů korun. Do třetice se letos bude opravovat bytový dům Husinecká 9 – v plánu je komplexní rekonstrukce včetně stavebních úprav jednotlivých bytových jednotek tak, aby byl zajištěn bezbariérový přístup. Letos se
zde utratí 40 milionů korun. K velkým projektům se řadí i proměna Tachovského náměstí, letos půjde do revitalizace téměř 60 milionů a práce se téměř dokončí, nebo také rekonstrukce garáží pod objektem vnitrobloku Vinohradská 114 a 116 s plánovanými výdaji v tomto roce ve výši 100 milionů korun.

Projektů, které v roce 2023 začnou či realizují, je ale mnohem víc. Zmíněná Husinecká, ale i Krásova, Biskupcova, Na Hlídce, Za žižkovskou vozovnou a další ulice postupně dostanou nová stromořadí, Trojka chce odít do lepšího hávu také rekreační plochy, ať se jedná o parky či hřiště.

Na novou tvář parku přispěje i developer
Za 15 milionů korun Praha 3 začne s první etapou prací za přívětivější tvář parku Židovské pece – postupně se obnoví cesty a posílí biodiverzita, což bude hradit i developer vedlejšího bytového komplexu. Za 3,5 milionu se připravuje projektová dokumentace obnovy náměstí Jiřího z Lobkovic, 6 milionů korun městská část vyčlenila na přípravu dokumentace nového domu sociálních služeb v ulici Pod
Lipami. Finance míří i do mateřských škol, například v Koněvově, ve Vozové nebo na náměstí Jiřího z Lobkovic. ZŠ Jeseniova zase získá nástavbu družiny, pro sousední pozemek také vzniká projektová dokumentace k nové školce. Rekonstrukce zázemí a tribun stadionu Viktoria Žižkov si letos vezme 12 milionů korun, 115 tisíc pak první kroky výběrových řízení na Dům tance v Husitské, na který radnice získala historicky největší investiční dotaci z Ministerstva kultury ve výši 188 milionů korun.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90