reklama top
prahazijehudbou 728x90

Nová škola po sto letech. Praha 7 postaví moderní školu s tělocvičnou na střeše a výhledem na řeku. Dostane jméno po oblíbeném písničkáři, herci a spisovateli Janu Vodňanském.

„Stavíme v Praze 7 novou základní školu po více než sto letech. Na soutěž jsme se velmi pečlivě připravovali. Po tak dlouhé době se proces vyučování a nároky na školní budovy úplně změnily. Před vyhlášením soutěže jsme proto kontaktovali ředitele našich škol, učitele, zástupce rodičů i studentů z našeho Zastupitelstva mladých a radili se, jak by měla vypadat moderní školní budova, která bude svému účelu dobře sloužit čtyřicet, padesát nebo i dalších sto let. Škola Jana Vodňanského bude stát v dolních Holešovicích. Ty se velmi rychle a dynamicky rozvíjejí, stěhují se sem rodiny s dětmi, a je zde proto nezbytné novou školu postavit,“ uvedl starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský.


Mezinárodní otevřenou architektonickou soutěž vyhlásila Praha 7 s pomocí organizátora soutěží MOBA studio s.r.o. na začátku roku 2022. Mezi autory třiceti přihlášených návrhů byli kromě českých architektonických studií zastoupeni také zahraniční účastníci z Rakouska, Velké Británie, Kanady či Vietnamu. Nová škola vyjde podle propočtu za aktuální ceny na půl miliardy korun bez DPH.


Plánovaná budova je navržena o kapacitě 2 × 9 tříd, dvě přípravné třídy, dvě tělocvičny, sborovny, kuchyň, multifunkční jídelna/aula, dvě venkovní hřiště a další zázemí pro téměř 600 žáků a učitelský sbor.


Kromě samotné budovy byl součástí soutěže i návrh úprav venkovních prostor a obnovení uličky Přádelní pro pěší, cyklisty či nezbytné zásobování. Předprostor hlavního vstupu školy na nároží ulic Jankovcova a Přádelní řeší vítězný návrh jako malé náměstí se stromy, odpočinkovými plochami, lavičkami a stáními pro kola. Zároveň bude pro pěší a cyklisty otevřen nově vznikající park U Vody.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90