reklama top
prahazijehudbou 728x90

„Na to, že byl pilotní provoz přes zimu je 164 tisíc jízd slušný výsledek. Fandím dalšímu rozvoji systému. Na Praze 3 tomu jdeme naproti, rozvíjíme dál síť míst, kde je možné kolo odložit a vyzvednout. Mělo by to být prostě na každém rohu,“ napsal na svém facebooku místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut. Právě třetí městská část je jednou z mála pražských městských částí, která začala s provozovateli sdílených dopravních prostředků jakými jsou kola a koloběžky, jednat (psali jsme v článku Praha 3 a Lime: Koloběžky budou parkovat. Je to PR nebo šance na změnu?).

Podle statistik Pražské integrované dopravy má bikesharing slušně našlápnuto stát se nedílnou součástí pražské MHD. Tím už Praha začala v říjnu loňského roku, když bikesharing propojila s lítačkou (psali jsme v článku Na sdíleném kole s Lítačkou zdarma! Jízdy lze s pauzami spojit až na hodinu).

Takže jak to vypadá?
Půlroční pilotní spolupráce Pražské integrované dopravy a poskytovatelů sdílených kol jednoznačně prokázala, že tato možnost pohybu po Praze má smysl právě díky výhodné kombinaci veřejné dopravy a jízdy na kole pro první nebo poslední část cesty po městě.

Praha nyní vypisuje veřejnou zakázku na trvalé zapojení sdílených kol do služeb veřejné dopravy v Praze včetně možnosti půjčit si také elektrokolo.

Za půl roku pilotního provozu využilo možnost půjčit si kolo zdarma téměř 12 tisíc lidí a celkový počet výpůjček přesáhl 164 tisíc.

Jak bude propojení PID a sdílených kol vypadat po vysoutěžení nových provozovatelů?
– tak jako doposud, sdílené kolo si budou moci půjčit zdarma držitelé dlouhodobých elektronických kuponů na pražskou MHD
– maximální počet výpůjček za den: 2
– dotovaná délka jedné výpůjčky: 15 minut pro klasické kolo a 5 minut pro elektrokolo
– tak jako doposud, po vypršení časového limitu dotované výpůjčky bude další použití kola zpoplatněno dle ceníku příslušného poskytovatele sdílených kol
– provozovatelé umožní využití služby také v okolí 90 % stanic pražského metra

Sám provozovatel dopravy tvrdí, že do soutěže se může přihlásit jakýkoli provozovatel sdílených kol. Můžou vyhrát všichni, pokud splní všechny podmínky.

Zajímavá čísla za období 11. 10. 2021 – 10. 4. 2022
Počet unikátních uživatelů: 11 680
Celkový počet výpůjček: 164 068
Kolik lidí využilo tuto službu vícekrát: 77,5 %
Průměrný denní počet jízd na jednoho uživatele: 1,45
Denní průměr počtu jízd: 924
Nejčastější délka jedné výpůjčky: 5 minut
Maximální počet výpůjček v rámci jednoho dne: 2 427 (28. 3. 2022)

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90