reklama top
prahazijehudbou 728x90

Městský imobiliář to je taky téma samo o sobě. Město pokračuje s instalacemi nových zastávek. Ačkoli podle nás vypadají jsou pod palbou kritiky, protože podle některých kritiků tam fouká.

Bývalý starosta Prahy 3 Jiří Ptáček se vyjádřil i ke košům. „Nemám je rád,“ píše na svém FB. Podle něj prakticky pokaždé, když Praha 3 zveřejní nějakou vizualizaci s budoucí podobou náměstí či jiného veřejného prostoru, dostane dotaz, jestli Praha 3 počítá s umístěním těch super odpadkáčů z „nového městského mobiliáře“, jehož design před pár lety pro Prahu vysoutěžil IPR.

„Ne. Nepočítáme. Abych nebyl jenom kritický, myšlenka na jednotný vzor pražských laviček, košů či stojanů na kola je myslím zcela správná. Proto, když jsme v roce 2019 vybírali větší koše pro Jiřák, byla to jasná volba. Ale otevřeně si přiznejme, že tentokrát se to úplně nepovedlo,“ tvrdí Ptáček.


Vítězem zmíněné soutěže se v roce 2017 stalo studio Olgoj Chorchoj. Odpadkový koš získal v roce 2019 ocenění Red Dot Design Award. Jenže praxe radost nedělá. Koše začaly reznout již v prvním roce. Životnost vnitřní vložky je zhruba rok a půl. Povrch je členitý, takže se všude drží špína a vlhkost. Náhradní díly jsou podle Ptáčka taky špatně dostupné a proto rozpadající kusy Praha 3 kanibalizuje na díly pro těch pár zbývajících (poslední fotka v galerii).

Na Jiřáku má být v průběhu jednoho roku zahájena revitalizace. Tam se s těmito koši už nepočítá.
„Myslím, že TSK a IPR si problém dobře uvědomují (za to je chválím), hledají i alternativy, které budou levnější a odolnější (opět chválím). Ale až zase zveřejním nějakou vizualizaci, už se mě na tenhle mobiliář prosím neptejte,“ píše Ptáček.
-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90