reklama top
prahazijehudbou 728x90

Je jedno, jestli stojí na ulici nebo silnici, které vlastní město nebo je v soukromých rukách. Praha přitvrzuje proti vrakům. Známý případ je ten z Běchovic. Na příjezdových cestách do areálu firem stojí desítky rozpadlých aut a kamionů. Na něj před časem upozornila Česká televize v reportáži Příjezdové cesty do firem blokují vraky. Úřady i policie si věc jen bezradně přehazují.

Díky novele zákona, která vstoupila v platnost od nového roku, bude moci nově hlavní město odtahovat vraky či vozidla s propadlou technickou prohlídkou i z komunikace na území metropole, jíž není vlastníkem. Odstranění vozidel může podle zákona následovat nejdříve po uplynutí 2 měsíců od prvního jednání ohledně odstranění vozidla. Novela pomůže například při řešení situace v areálu Běchovice, kde vraky aut a kamionů blokují silnici do průmyslového areálu.

Hlavní město získalo od 1. ledna 2022 novelou zákona o pozemních komunikacích novou pravomoc. Nyní může nechat odtáhnout vraky vozidel z komunikací na celém území města, a to i ze silnic, které metropoli nepatří. Ještě do konce minulého roku platilo, že nucené odtahy vraků a vozidel s propadlou technickou prohlídkou z komunikací mohou být řešeny jedině tehdy, pokud bylo město i vlastníkem komunikace.  Pomocí změny zřizovací listiny Správy služeb hl. m. Prahy bude moci tato organizace v zastoupení města odstranit nezpůsobilá vozidla nejdříve po uplynutí 2 měsíců od prvního jednání obce směřujícího k odstranění vozidla.

„Praha se konečně může efektivně zbavovat vraků, které zbytečně zabírají místo a blokují příjezdové cesty. Doteď byl problém v tom, že pokud měla nějaká část komunikace v rámci Prahy jiného vlastníka, nemohli jsme vrak legálně odstranit. Možná si pamatujete kauzu Běchovice, kdy vraky kamionů a aut blokovaly přístupovou cestu do areálu. Nyní budeme moci odstranit jakékoli vraky, které leží na území Prahy, a vyřešit tak dlouhotrvající problém,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90