reklama top
prahazijehudbou 728x90

Rozpočtové provizorium, pro které se rozhodla současná vláda, je velmi špatná zpráva. Česko může přijít o miliardy korun, které k nám sypaly zahraniční štáby. Server prahazdarma.cz má informace, že některé z nich se přesouvají do zemí, které filmařům pobídky nabízejí. Například do Maďarska. O velmi solidní příjmy tak může přijít i Praha. U nás se natáčel nejdražší snímek společnosti Netflix s názvem The Gray Man, za svou domovinu považují hlavní město také filmaři natáčející seriál pro Amazon – Carnival Row.

Česko kvůli rozhodnutí vlády Petra Fialy zůstane do března v rozpočtovém provizoriu, to znamená, že stát může „utratit“ pouze dvanáctinu posledního rozpočtu, a to za položky nezbytně nutné. Filmové pobídky tedy nejsou realizovány. „Od 3. ledna se nemohou ucházet o filmové pobídky žádné nové projekty,“ potvrdila deníku E15 ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Právě zahraniční filmové štáby si v minulých letech libovaly, jaké podmínky jim Česko v rámci investičních pobídek nabízí. Díky nim filmaři utrácejí miliardy korun ročně. Nehledě na to, že filmy a seriály dělají například Praze velkou reklamu. Mechanismus je výhodný pro všechny strany – pro filmové producenty, pro jejich české partnery a samozřejmě i pro stát, jenž si z útrat filmařů bere svůj podíl na daních.

S Českem tak už nepočítají velké projekty typu populární sci-fi série Hunger Games, německý válečný seriál Ponorka (Das Boot), nebo nová série o Anně Frankové, kterou měl v Česku natáčet americký gigant Disney. Problémy bude mít také fantasy seriál Carnival Row, jehož hlavní roli ztvárnil slavný Orlando Bloom. Problémem také je, že i české filmové společnosti spolupracující se zahraničními štáby, přijdou o velké peníze. Například nadnárodní filmová společnost Stillking Films ohlásila, že počítá s odchodem filmových projektů za 100 milionu dolarů. Problém se dotkne i Čechů, kteří se zahraničními štáby spolupracují, například kostymérů, lokačních, řidičů, ochranky a dalších podpůrných profesí.

Jen za rok 2019 přinesli filmaři díky pobídkám do státní kasy devět miliard. Loni v červenci tehdejší vláda Andreje Babiše počítala s tím, že navýší pobídky o 300 milionů, tedy na jednu miliardu.

Pobídky se vztahují jak na české, tak i na zahraniční produkce natáčené v České republice a mají formu vratky ve výši až 20 procent takzvaných uznatelných nákladů utracených při audiovizuální produkci. Vratka je žadatelům vyplácena přímo státem po ukončení produkce v Česku. V jiné formě jsou pobídky poskytovány např. ve Velké Británii nebo Maďarsku, kde fungují jako daňové úlevy.

Filmové nabídky v Česku fungují od června 2010 a má je pod palcem Státní fond kinematografie. Svou tradici mají například v USA, Austrálii nebo Kanadě. Cílem zavedení filmových pobídek bylo navrátit českému filmovému průmyslu a kinematografii konkurenceschopnost v evropském a mezinárodním měřítku.

Praha je u filmařů velmi populární. V minulosti se tady natáčely velkofilmy Mission: Impossible a Bournova identita, komiksový Hellboy nebo bondovka Casino Royale.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90