reklama top
prahazijehudbou 728x90

Do noční Prahy se vrátily mejdany. Největším problémem jsou služby pub crawls, které provází skupiny turistů po barech nebo klubech. Právě při nočních a ranních přesunech z jednoho podniku do druhého dělají opilí turisté hluk a nepořádek. Proti tomu se po víkendu opět vymezil starosta první městské části Petr Hejma, který si na pár hodin zkusil zažít to, co místní obyvatelé musejí trpět několik let. O návratu mejdanů píše i web Metro.cz v článku Noční mejdany v centru jsou po covidové pauze zpět.

Se serverem prahazdarma.cz se spojila žena, která se živí klasickými průvodcovskými službami. Podle ní si agentury provozující pub crawls za jednu noc vydělají od 50 do 100 tisíc. Někdy až 150 tisíc korun. „Záleží na tom, zda je letní nebo zimní sezóna,“ tvrdí. Celkem agentury obslouží 150 až 200 lidí za jednu noc. Na alko průvodcování je napojen další prodej. Údajně jsou tyto agentury nově propojeny na bary, které sami vlastní, takže pokud skupina s 20-30 klienty dorazí někam, kde je plno, vrací se zpět do základny, kde mohou dál za alkohol utrácet. Jednoho turistu vstup na pub crawls stojí přibližně 650 korun. Další peníze průvodci vydělávají z provizí od podniků, kam tyto hosty přivedou. Žena naznačuje, že má informace, o tom, že průvodci také turisty okrádají přímo na barech. Spekuluje se, že jim průvodci oznamují, že částka za útratu je vyšší, než ve skutečnosti bar účtuje. Cizinci často platí cash, takže jsou jejich platby při případné kontrole během jejich kocoviny druhý den nedohledatelné. Redakci serveru prahazdarma.cz ale upozorňuje, že se jedná o čisté spekulace.

O Praze se především v době zlatého turismu (roky 2017-2019) mluvilo jako o „nejlevnější nálevně v Evropě“. S party people v ulicích má ale město problém mnohem déle. První takové zprávy se objevovaly už kolem roku 2013, a až o čtyři roky později se místním podnikatelům podařilo noční město pokořit zcela. Poté přišel covid, který turismus výrazně utlumil a s ním i okupaci fanoušků alkoholu a noční zábavy. Na čas se covid stáhl a Praha se v září 2021 připravovala na další nával (psali jsme v článku Praha 1 se chystá na další nával turistů. Užívejte si, ale mějte respekt, vyzývá je). Nechala instalovat cedule. To ale bylo tak vše.

Nejsou to ale jen služby pub crawls, které v noci Prahu ničí. Svým chováním obtěžují místní také hosté před platformy Airbnb. Původně dobrá myšlenka nabízet v bytě pokoj pro cestovatele, přerostla v obrovský byznys. Problém nastal ve chvíli, kdy se z Prahy stala vyhlášená destinace pro rozlučky se svobodou. Byty přes Airbnb začali využívat nezkrocení mladíci, kteří po nocích zvoní na místní, protože jejich kamarád už šel spát, známé jsou také případy pozvracených domovních chodeb, rozbitých dveří, vymlácených skleněných tabulek, vyhazování odpadků z oken nebo típání cigaret o auta.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90