reklama top
prahazijehudbou 728x90

Z nehostinného autobusového nádraží vznikne zelené a moderní náměstí pro setkávání místních. Bohumila Hrabala, po němž je náměstí pojmenováno, budou v duchu poetiky jeho textů připomínat drobné instalace a zdánlivě nenápadné prvky poutající pozornost chodců.

Praha 8 chce vylepšit svou reputaci. Je totiž nejzadluženější městskou částí. Chce spolu s architekty na pozemcích, které vlastní Dopravní podnik postavit nové náměstí. Do roku 2025 by mělo vzniknout v prostoru mezi stávajícím autobusovým nádražím a ulicí Na Žertvách v Praze 8, se stane hned v několika ohledech ukázkovým příkladem řešení městského veřejného prostoru. Palmovka přitom nadále zůstane významným uzlem pro chodce i cestující MHD, kde pohyb lidí je navržen s ohledem na jejich kvalitní orientaci a maximální bezpečnost. Předběžný rozpočet obnovy náměstí je stanoven na 80 milionů korun, investorem je pražský magistrát.

Plán: kultivace prostoru, zelené střechy nových domů nebo kavárny
Důležitou součást projektu tvoří také zeleň a vodní prvky vytvářející příjemné mikroklima. A Bohumila Hrabala, po němž je náměstí pojmenováno, budou v duchu poetiky jeho textů připomínat drobné instalace a zdánlivě nenápadné prvky poutající pozornost chodců.

„I díky velmi citlivému řešení na novém náměstí vznikne kultivovaný prostor pro cestující, setkávání i zákoutí pro dětské aktivity. A to celoročně, čemuž napomohou nejen zelené střechy stromů, ale také příjemné kavárny v objektu ochranného systému metra a další zastřešené prostory. Vše v přirozeném, lidském měřítku a s řadou překvapivých, hravých momentů odkazujících k Bohumilu Hrabalovi,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku Jan Chabr.

„Návrh byl v průběhu roku konzultován a prezentován zástupcům městské části Praha 8, vedení magistrátu, Institutu plánování a rozvoje Prahy nebo Galerie hlavního města Prahy. Připomínky a podněty nevedly ke kompromisu, naopak pomohly návrh ještě zlepšit ku prospěchu budoucích uživatelů. Jsem přesvědčený, že projekt na Palmovce umožní vytvořit náměstí 21. století a klíčový veřejný prostor v Praze,“ konstatuje Tomáš Hřebík, radní městské části Praha 8 pro strategický rozvoj.

Nová tvář Palmovky vyžene divná individua
Architektům z ateliéru UNIT se podařilo překonat četné komplikované vztahy v řešené lokalitě. K nejcitlivějším patřilo napojení na podzemní tubus metra, kdy například nebylo možné osázet celou plochu nad ním zelení, a zároveň na povrchovou dopravu. Zachovány zůstanou všechny tramvajové tratě, zůstane i část autobusových linek, ovšem jako elektrobusy či trolejbusy.

„Podoba náměstí vychází zejména z návrhů samotných obyvatel. Rozloučíme se s individui, která nyní Palmovku okupují a vytvoříme zde příjemné místo pro setkávání místních. Náměstí bude konečně vypadat tak, jak si zaslouží, a ne jako prostor, kterým se ve večerních hodinách bojíte procházet,“ komentuje plán na proměnu Palmovky Petr Pelc, koordinátor projektu Palmovka TEĎ.

Velmi podstatným momentem je, že realizace náměstí bude koordinována s výstavbou polyfunkčního objektu Palmovka One, která se na začátku plánů stala terčem kritiky místních. „Přijali jsme odpovědnost za proměnu celé této části metropole. Proto už několik let neřešíme jen architekturu a poměr funkcí Palmovka One, ale i jeho okolí. Výsledkem je náměstí Bohumila Hrabala kvalitou dosahující evropských měřítek. A třeba i naše snaha o kvalitní obnovu a zpřístupnění plochy kolem unikátního objektu Libeň – dolní nádraží,“ doplňuje Kamil Hošták ze společnosti Landia Management, která je společně s Discovery Group investorem Palmovka One a společně s městskou částí Praha 8 byla zadavatelem studie nového náměstí Bohumila Hrabala.

Kultovní stánek s grilovanými kuřaty. Budou je roznášet grilo-roboti?
K plánům nové Palmovky se vyjádřil také investigativní novinář Libeňský mourek, který pomocí recese ve spojení s popisy skutečných problémů Prahy 8 navrhuje, aby kultovní stánek s grilovanými kuřaty, který k Palmovce patří už několik desítek let byl zachován. „V rámci udržení ducha lokality dojde k zachování prodeje grilovaných kuřat, ovšem zcela inovativním způsobem – kuřata budou grilována přímo na ruce robotických grilo-roznašečů, kteří vám čerstvě grilovanou pochoutku donesou až pod nos,“ píše ve své studii Libeňský mourek. Podle něj by na Palmovku měl být přiveden také potůček, který by sem tekl díky odklonu části koryta nedaleké říčky Rokytky. Součástí finálního projektu je také využití robotických strážců pořádku a robo-zahradníků.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90